Aktuality

Aktuality

Aktuality
19. 1. 2024 | milerova | 85668× přečteno

Nejnovější informace, zajímavosti a tipy z Mulačovy nemocnice

„Cvičení pro těhotné"

Cvičení je vhodné od 14. týdne těhotenství až do termínu porodu. Vždy je nutné mít doporučení od obvodního gynekologa, že žena může cvičení absolvovat. Pravidelné cvičení přispívá k lepší fyzické a psychické kondici, je prevencí ochabnutí břišní stěny a podporuje funkci pánevního dna. Ovlivňuje také příznivě vývoj plodu a dobrá fyzická kondice usnadňuje průběh porodu. Cvičení podporuje správné držení těla, správné dýchání a snižuje výskyt otoků nohou
a křečových žil. Zaměřujeme se na rehabilitační cviky, protahování, uvolnění, kompenzační cvičení, lehké posilování a závěrem lekce se věnujeme relaxaci. Prostor bude i pro otázky ohledně těhotenství, porodu a sdílení těhotenských radostí i strastí.
 
  • Cvičíme na podložkách a velkých míčích, používáme overbally a odporové gumy.
  • S sebou je vhodné si donést ručník, slabou deku, pití a popř. menší svačinu.
  • Cvičíme v pohodlném oblečení ve skupině max. šesti žen.
  • Cvičení probíhá v úterý a ve čtvrtek od 17,00 do 18,30hod. v tělocvičně oddělení rehabilitace (3. patro).
  • Sraz je vždy na recepci nemocnice lehce před 17,00hod.
  • Cena lekce je 200 Kč.
  • Registrace probíhá přes e-mail: cviceniprotehotne@mulacovanemocnice.cz

Lekce vedou zkušené porodní asistentky.
Budoucí maminky těšíme se na Vás!


Setkání budoucích rodiček

Přijďte se s námi připravit na porod - přímo v prostorách nemocnice!
Naše nemocnice pořádá již tradičně setkání těhotných žen s vedením naší zrekonstruované a moderní porodnice za účasti vedoucího lékaře porodního sálu MUDr. Michala Kapouna nebo lékařky gyn-por. oddělení MUDr. Barbory Mrázové a primářky novorozeneckého oddělení MUDr. Hany Tobrmanové. Vše, co Vás zajímá o těhotenství, porodu i péči o novorozence Vám rádi zodpovíme hned na místě.
Kdy? Ve středu 14.2. 2024 od 15:00 hod. = A PŘIPRAVUJEME I DALŠÍ TERMÍNY na ROK 2024.

Kde? Mulačova nemocnice, recepce
Porodní asistentka si pro Vás, budoucí rodičky, přijde v 15:00 hod. na recepci Mulačovy nemocnice.

Bližší informace k setkání Vám poskytneme na telefonu 377 677 182 nebo na e–mailu: mkapoun@mulacovanemocnice.cz. 

MAXI LEKCE

V rámci příprav na porod pro vás připravujeme s našimi zkušenými porodními asistentkami již tradičně tzv. MAXI lekce, plné důležitých a zajímavých informací.
 
Aktuální nejbližší volný termín k přihlášení je 20.3. 2024 od 16,30 hod.
 
Doprovod možný. Bližší informace a možnosti přihlášení na předporodní MAXI lekci získáte na tel. čísle + 420 377 677 182 nebo na e-mailové adrese: predporodnikurz@mulacovanemocnice.cz.
 

 

První miminka roku 2024

Na první miminko roku 2024 jsme si letos museli počkat až do 2. dne v roce. Ale dočkali jsme se nakonec chlapečka Benjamina, kterého porodila maminka Eva 2. ledna 2024 v 7:53 hod. v naší porodnici a holčičky jménem Mia, která na sebe nechala čekat až do 3. ledna 2024 do 2:23 hod. a udělala tak radost mamince Denise.Gratulujeme oběma  rodinám a přejeme hodně zdraví!

Maminky prvních miminek si z porodnice odnesou dárečky předané vedením nemocnice a primáři gynekologicko-porodnického oddělení a novorozeneckého oddělení.
Těšíme se i na další maminky a jejich miminka, které se rozhodnou rodit v naší porodnici!  

 


Statistika porodů za rok 2023

V roce 2023 se na gynekologicko-porodnickém oddělení Mulačovy nemocnice v Plzni narodilo celkem 713 dětí, novorozenecké oddělení pečovalo v průběhu roku o 365 hochů a 349 dívek.

Nejčastější jméno pro chlapce bylo: Jakub, Adam, Štěpán, Filip, Jan, Dominik

Nejčastější jméno pro holčičku bylo: Eliška, Natálie, Sofie, Julie, Anna, Viktorie

Atypická jména:

hoši: Artem, Barnabáš, Dex, Damian, Dillan, Elvin, Emanuel, Edmud, Jonatan, Jonas, Kilian, Leon, Miron, Otmar, Sven, Tommy

holčičky: Amandine, Babeta, Dorotea, Elif, Heidi, Ida, Kassandra, Lara, Lika, Lotty, Leia, Maya, Nika, Noemi, Thea, Timea, Zara

V roce 2023 se v Mulačově nemocnici narodila 1x dvojčata – hoši, v roce 2022 byla dvojčata čtyři.
Nejlehčím miminkem roku byl Nikol – vážil 2260 g.
Nejtěžším miminkem roku byl Jakub – s váhou 5240 g.

Poslední miminko roku 2023 se narodilo 31.12. 2023 v 10,24 hod.
- chlapeček Matěj 3160 g z Plzně, jako prvorozený svým rodičům.

Pro srovnání, v roce 2022 se v Mulačově nemocnici narodilo 717 a v roce 2021–864 dětí.   

🌟 🌟 🌟 🌟 🌟 🌟 🌟 🌟 🌟 🌟 🌟 🌟 🌟 🌟 🌟 🌟 🌟 🌟 🌟 🌟 🌟 🌟 🌟 🌟 🌟 🌟 🌟

V roce, kdy mnohé nemocnice v ČR zaznamenaly pokles porodnosti, se nám podařilo udržet stabilní číslo 714 novorozenců, což je téměř stejné jako v loňském roce (717). Jsme hrdí, že se nám podařilo snížit procento císařských řezů na 19,9 % (z loňských 22,3 %). Zajímavým úspěchem bylo, že téměř třetina všech dětí nacházejících se v poloze koncem pánevním se narodila spontánně, a extrakční operace, jako jsou kleště či VEX, klesly na 2,9 %.

Úspěšnost indukcí porodu dosáhla úctyhodných 81 %, což je skvělý výsledek. Navíc, do perinatálního centra bylo v loňském roce přeloženo pouze 1,5 % narozených dětí, nemusíte se tedy vůbec bát rodit i v menší „rodinné“ porodnici jakou je ta naše. V roce 2023 se u nás narodila také jedna dvojčata. Ze všech narozených dětí měl nejmenší váhu chlapeček Nikol s 2260 g a rekord v nejtěžší váze drží Jakub s 5240 g.

Děkujeme všem našim pacientkám, kolegyním a kolegům za projevenou důvěru a pevně věříme, že společně budeme i nadále zlepšovat péči v roce 2024. 💕700. miminko roku 2023

V Mulačově nemocnici se rodilo i o svátcích, již700. miminko letošního roku jsme přivítali na svět až na Štěpána. Maminka Kateřina se dočkala svého očekáváného vánočního dárku až 26.12. 2023 v 5,07 hod., ale určitě jí to nevadilo. Je jím holčička Eliana. Moc gratulujeme! A přejeme hodně zdraví celé rodině!
A už se těšíme i na první novorozence a řadu dalších miminek v roce 2024! Pohodový zbytek letošního roku vám všem!
  
 
 

Setkání gynekologů v Mulačově nemocnici

Listopadové setkání gynekologů, které Mulačova nemocnice uspořádala společně se Sdružením odborných gynekologů v Plzni v rámci jejich pravidelných setkání, proběhla tentokráte přímo v naší nemocnici, a to v příjemné atmosféře a za velké účasti. Součástí odborných přednášek našich lékařů z gynekologicko-porodnického a novorozeneckého oddělení byla i prohlídka zrekonstruovaných prostor porodnice i přilehlých prostor. Lékaři si mohli prohlédnout nejen zmodernizované porodní sály, ale i rodinné pokoje, kuchyňku s celodenním občerstvením pro novopečené maminky apod. Děkujeme všem lékařům, kteří na akci přišli, za jejich účast a zájem. Jsme rádi, že vašim klientkám můžeme společně nabídnout moderní, příjemné a pohodlné prostředí s profesionální péčí a výbornou vzájemnou spoluprácí.

 


 

600. miminko roku 2023

V útery 7.11. 2023 jsme přivítali na svět naše 600. miminko! Gratulujeme mamince a přejeme oběma hodně zdraví a štěstí. Mamince jsme předali pamětní kartu a malou pozornost na oslavu této významné události. 

 

 

 


 RHC na Novor. oddělení

Omlouváme se za dočasnou nepřítomnost naší fyzioterapeutky Mgr. Evy Vondrákové. Ze zdravotních důvodů nebude schopna po dobu odhadem dvou měsíců provádět pravidelné cvičení s novorozenci. Děkujeme za vaše pochopení a přejeme Evě rychlé uzdravení. 🙏💕

  

 


 

500. miminko roku 2023

V sobotu 16.9. 2023 přišlo u nás na svět již 500. miminko letošního roku. Je jím holčička Adélka, která svým příchodem na svět rozzářila mamince Barborce úsměv na líci již v 5,37 hodin ráno.
Gratulujeme a přejeme hlavně hodně zdraví! Zároveň se již těšíme na další maminky a jejich miminka, které se právě nyní rozhodují rodit v naší menší rodinné nemocnici. 
 
 
 
 

 


 

NOVINKA na oddělení RHC

Od srpna 2023 terapie fokusovanou rázovou vlnou - moderní léčba bolesti - vhodné např. k ošetření patní ostruhy, chronické bolesti zad, ramene s kalcifikacemi i bez nich, pomalu se hojící zlomeniny a další.
Více info viz. https://www.mulacovanemocnice.cz/ambulance/rehabilitace/

400. miminko roku 2023

Poslední červencový den nám přinesl již 400. novorozence letošního roku, je jím Jakub, nar. 31.7. 2023 v 16,15 hod. Maminka Markéta tak udělá radost dalším sourozencům, dvěma sestřičkám a jednomu bratříčkovi, kteří už na ně čekají doma. Společně s tatínkem využili jeden z našich nových rodinných pokojů.
Přejeme celé rodině hodně zdraví! A těšíme se i na další maminky a jejich miminka v našem příjemném prostředí rodinné nemocnice. 


ROZŠÍŘENÁ NABÍDKA STRAVY PRO MAMINKY NA ODDĚLENÍ ŠESTINEDĚLÍ

Milé maminky,
od července 2023 jsme pro Vás rozšířili služby na oddělení šestinedělí, a to ve formě bufetového stravování tj. pestřejší nabídky nad rámec běžného jídelníčku. Nově tak máte volně k dispozici kojící a ostatní čaje, džusy, kávovinové nápoje, Gravimilky Sunar od společnosti Hero, obilné kaše, müsli, piškotky, ovoce, ovocné pyré, pečivo, šunku, sýr, jogurty, tvarohy a ostatní mléčné výrobky dle denní nabídky prostřednictvím kuchyňského koutku, který je pro vás v provozu 24 hod. denně.
Koutek není určen pro doprovody rodiček a návštěvy.
Věříme, že této nadstandardní služby s chutí využijete. 
Video náhled ZDE
 


300. miminko roku 2023

V neděli 18.6. 2023 přišlo u nás na svět již 300. miminko letošního roku. Je jím chlapeček Petr, který popřál dobré ráno celému porodnímu týmu a rozjasnil úsměv na tváři mamince Kristýně v 8,49 hod.
Gratulujeme a přejeme hlavně hodně zdraví! Zároveň se již těšíme na další maminky a jejich miminka, které se právě nyní rozhodují rodit v naší menší rodinné nemocnici. 
 

 

 S doktorem na procházku

Walk with a Doc Plzeň 2023 je program procházek určený pro všechny, kteří mají zájem podniknout něco pro zdravější způsob života. Vycházkové skupiny poskytují bezpečnou, zábavnou a navíc ZDARMA příležitost se trochu projít, dozvědět se něco o zdraví a seznámit se s novými lidmi.
Mulačova nemocnice tento projekt podporuje a 10.6. 2023 se před jejím vchodem mohli účastníci akce sejít letos již po šesté.
Další připravené termíny jsou vždy v sobotu 9,30-10,30 hod. a to 15.7., 12.8., 9.9.,14.10.,11.11. a 9.12. 2023.
Více info o projektu WWAD viz. ZDE.
 

Rodinné pokoje - novinka

Milé rodičky,
máme pro vás velkou novinu! Jako jediní v Plzeňském kraji pouštíme do provozu v rámci porodnice rovnou dva rodinné pokoje. Ubytovat se v nich můžete se svým partnerem nejen po porodu, ale i během vyvolání porodu. Pokoje Vám v rámci pobytu v naší nemocnici poskytnou příjemné, téměř domácí prostředí, zařízeny jsou totiž kromě jiného i pohovkou, televizí, wifi a soukromou koupelnou pro ještě větší pohodlí. Pro doprovod je zajištěno i celodenní stravování.
 
 
 Více info ZDE.

200. miminko roku 2023

Vítáme na světě 200. miminko letošního roku. Je jím Matylda, která se narodila v Mulačově nemocnici 25. dubna 2023, maminku Nikolu tak potěšila svým pohledem již v brzkých ranních hodinách.
Gratulujeme a přejeme hlavně hodně zdraví! Zároveň se již těšíme na další maminky a jejich miminka, které se již nyní rozhodují rodit v naší nemocnici. 
 

Pamětní deska MUDr. Mulače

Vyhlášeného porodníka a chirurga MUDr. Jana Mulače připomíná v Mulačově nemocnici v Plzni nově pamětní deska. Jejího odhalení v den 132. výročí narození MUDr. Mulače se zúčastnily i jeho vnučky Dr. Mulače Vlasta Peláková a Vanda Beranová. Desku lze nalézt ve foyer Mulačovy nemocnice vedle recepce.

 


100. miminko roku 2023


Je nám potěšením na svět přivítat sté miminko letošního roku. Je jím Alžbětka, narozená 27.2. 2023 v 3,35 hod. mamince lékařce Terezce. Gratulujeme! A přejeme pevné zdraví!
Děkujeme za Vaši důvěru a těšíme se na další miminka narozená v letošním roce v naší porodnici.

 


Urologická ambulance - ROZŠÍŘENÍ ORD. HODIN

Nově pro vás od února 2023 rozšiřujeme provoz Urologické ambulance, a to o každý čtvrtek, kdy bude ordinovat i MUDr. Viktor Eret Ph.D. (CHIR AMB.- IV.- přízemí). Objednávat se můžete vždy ve čtvrtek v době ordinačních hodin na tel. 377 677 104 a mimo ordinační hodiny pak na tel. 377677158.
 
 

 

Neurologická ambulance - NOVINKA

Nově pro vás od 1.1. 2023 spouštíme provoz Neurologické ambulance a to každou středu (přízemí nemocnice - vpravo,
v prostorách kožní ambulance). Komplexní diagnostická i léčebná péče v oboru neurologie.
 

 

 

  


 

NÁVŠTĚVY PACIENTŮ a ÚČAST TŘETÍCH OSOB U PORODU

Více info  ZDE!
Zapůjčení monitorů a kojeneckých vah

Od 26.4. 2022 nově nabízíme ve spolupráci se Sdružením Sluníčko a monitorbaby.cz možnost zapůjčení monitorů a kojeneckých vah. #!10;

Více info viz. web. stránky novoroz. odd. 

 


Souhlasím se vším