Novorozenecké

Novorozenecké oddělení

Primář: MUDr. Hana Tobrmanová
e-mail: htobrmanova@mulacovanemocnice.cz

tel.: 377 677 191

Zástupce primáře: MUDr. Eva Dortová

e-mail: edortova@mulacovanemocnice.cz 

tel.: 377 677 191 

Staniční sestra: Bc. Lubica Jakešová
e-mail: ljakesova@mulacovanemocnice.cz

tel.: 377 677 190                             

Darovací konto Novorozeneckého oddělení        
                   


Doporučení

Milé budoucí  maminky!
Při přípravách na narození Vašeho miminka, prosím, nezapomeňte si vybrat praktického lékaře pro děti a dorost  (PLDD) a domluvit se s ním na budoucí registraci dítěte do jeho péče. Ordinace PLDD jsou v současné době hodně plné, proto je třeba se porozhlédnout, nejlépe v blízkosti Vašeho bydliště, již několik měsíců před porodem.
Při přijetí na porodní sál se budete na registrujícího lékaře tázána.
                                                                                                               MUDr. Hana Tobrmanová
                                                                                                                         primářka
                                                                                                              novorozeneckého oddělení


VÍTÁME VÁS NA STRÁNKÁCH NOVOROZENECKÉHO ODDĚLENÍ MULAČOVY NEMOCNICE  

Novorozenecké oddělení zajišťuje péči po porodu pro novorozence převážně fyziologické, ale také lehce nezralé (35-37. týden těhotenství) a hypotrofické (s porodní hmotností pod 2500g). Oddělení disponuje celkem 20 novorozeneckými lůžky.

  • Podporujeme vazbu matky a dítěte formou bondingu tzn. bezprostředně po porodu je novorozenec přiložen na břicho a hruď matky, v případě císařského řezu může matku zastoupit její partner
  • Pupečník je přerušován až po dotepání, tento úkon může provést otec dítěte nebo jiný doprovod u porodu
  • Při každém porodu je přítomen lékař (pediatr nebo neonatolog), který vyšetří po narození novorozence a je v případě potřeby připraven poskytnout odbornou péči, pokud to stav dítěte vyžaduje
  • První přiložení k prsu probíhá již na porodním sále krátce po porodu
  • Při normálním průběhu adaptace dítěte jsou matka a novorozenec ošetřováni v systému rooming in, tj. spolu na pokoji. Lékaři pravidelně provádějí vizity.
  • Kojení je pro nás prioritou. Během celého pobytu na oddělení jsou dětské sestry připraveny pomoci a poradit při kojení. Pro správný nástup laktace je důležitá pohoda každé maminky, aby důvěřovala nám i sama sobě.
  • Ke každé mamince přistupujeme individuálně a velice citlivě, jinou péči potřebuje žena po fyziologickém porodu a jinou po porodu císařským řezem
  • Zacvičujeme maminky ve všech ošetřovatelských úkonech – koupání, přebalování, polohování, vážení atd. První koupel novorozence probíhá vždy za účasti dětské sestry.
  • V průběhu hospitalizace se sleduje průběh novorozenecké žloutenky. Standardně provádíme neinvazivní měření hladiny bilirubinu, v případě potřeby je zahajována léčba světlem. Zvláštní pozornost věnujeme novorozencům matek s pozitivní kultivací na Streptokoka skupiny B, novorozencům s nízkou nebo vysokou porodní hmotností a hraniční zralostí.
  • Provádíme všechna ze zákona povinná screeningová vyšetření -  vyšetření zákalu rohovky, poruchy sluchu, vyšetření kyčlí, vyšetření z kapky krve na sníženou funkci štítné žlázy, vrozenou hyperplazii nadledvin a některých metabolických vad
  • Snesení zaschlého pupečního pahýlu provádíme se souhlasem matky před propuštěním domů
  • K dispozici jsou služby komplementu Mulačovy nemocnice
    (laboratorní vyšetření po 24 hodin denně, rentgen, sonografie – včetně vyšetření kyčelních kloubů, rehabilitace atd.)
  • Pokoje na oddělení jsou vybaveny vaničkou s přebalovacím pultem, novorozeneckou váhou, hygienickými potřebami pro novorozence a vlastním sociálním příslušenstvím (WC a sprcha). Pokoje jsou 2-3 lůžkové. Dále oddělení disponuje dvěma jednolůžkovými pokoji se společnou sprchou, televizí, telefonem a dalším vybavením pro novorozence.
  • Standardně propouštíme domů po uplynutí 72 hodin od porodu, a to při uspokojivé hladině bilirubinu, vzestupné hmotnostní křivce dítěte a dostatečné laktaci   

Ceník ke stažení ZDE.


VYŠETŘOVÁNÍ KRITICKÝCH SRDEČNÍCH VAD U NOVOROZENCŮ

Mulačova nemocnice se od ledna 2018 připojila k iniciativě podporující včasný záchyt kritických vrozených vad u novorozenců. Po zakoupení monitoru vybaveného nejmodernější technologií a softwarem jsou všichni novorozenci, narození v Mulačově nemocnici, vyšetřeni před propuštěním do domácí péče. Nejedná se zatím v České republice o povinné skríningové vyšetření, ale je to významný bonus pro naše miminka.

Metoda je ověřena od první publikace tj. od roku 2009 (Granelli, 2009) u stovek tisíců dětí (Švédsko, USA, Anglie, Čína aj.). Každým rokem se zájem o metodu šíří a světová mapa se zaplňuje barvami dle zájmu nebo dokonce národních doporučení. Jedná se o metodu s vysokou senzitivitou i specifitou. Včasný záchyt kritické srdeční vady (CCHD) ještě před propuštěním vede k ochraně novorozenců, rodičů i personálu novorozeneckých oddělení. Může tak zamezit dramatickému zhoršení stavu i několik dnů po propuštění z porodnice. Pokud vada není odhalena, může se rozvinout srdeční selhání, které může pro dítě skončit i fatálně. Stejně tak je vyšetření vhodné při předčasném propuštění z porodnice. Tam je sice senzitivita menší, ale i tak jsou přece jenom děti i personál více chráněni.  Vyšetření se provádí běžnou pulsní oximetrií podle schémat ve stáří 48 hodin.  Měření probíhá na pravé horní končetině a libovolné dolní končetině trvá asi 2-5 minut, je neinvazivní a nebolestivé


FYZIOTERAPIE NA NOVOROZENECKÉM ODDĚLENÍ

Mgr. Eva Vondráková Cert. MDT
- dočasně ze zdravotních důvodů indisponovaná

Fyzioterapeutická intervence probíhá na pokojích Novorozeneckého oddělení Mulačovy nemocnice. Maminkám je prakticky ukázána a nacvičena manipulace s novorozencem. Také jsou poučeny v polohování a režimových opatřeních v domácím prostředí dítěte. Jsou instruovány o dovednostech novorozence a jeho povzbuzování k fyziologickém vývoji. V rámci dětské vývojové poradny v indikovaných případech probíhá kontrola psychomotorického vývoje a konzultace individuálních pohybových obtíží. Po kineziologickém vyšetření je stanoven rehabilitační program, rodiče jsou pravidelně kontrolováni ve cvičebním plánu.

Péče na oddělení

Směrem k novorozenci:

  • režimová opatření – postýlka, hnízdečko, lehátko,..atd.
  • handling – držení, správná manipulace
  • poloha na bříšku - proč ano, co trénovat
  • koliky - masáž, taping
  • fyziologická predilekce - následná facilizace střední čáry
  • problémy fixované predilekce, torticollis
  • optická fixace - hračky

Směrem k matce:

  • u sekcí - péče o jizvu
  • problémy inkontinence 

Po propuštění jsou možné individuální konzultace během dětské vývojové poradny, každé úterý 13-15:00 hodin. Maminky se mohou objednat, nyní je ale Mgr. Vondráková dočasně ze zdravot. důvodů indisponovaná. Tato poradna přímo navazuje na Novorozeneckou poradnu.

Info o Fyzioterapii ke stažení ZDE.

Režimová opatření ke stažení ZDE.

Více info ke službě ZDE.

____________________________________________________________________________________________________

Zapůjčení monitorů a kojeneckých vah

Od roku 2022 nabízíme ve spolupráci se Sdružením Sluníčko a monitorbaby.cz možnost zapůjčení monitorů a kojeneckých vah.

Monitor Baby je velmi citlivý přístroj, který snímá přes matraci dechovou a pohybovou aktivitu Vašeho miminka. V případě ohrožení spustí zvukový a optický alarm. Dokáže včas přivolat pomoc. A vy můžete klidněji v noci spát.

Digitální váha Vám umožní doma podrobně sledovat, jak Vaše miminko přibývá na váze nebo kolik vypilo mateřského mléka.

Cena zápůjčky monitoru na dobu min. 6 měsíců je 1.200,- Kč; kojenecké váhy pak 400,- Kč na 14 dní.

Po každé zápůjčce prochází přístroje odbornou kontrolou.

Na možnost zapůjčení se informujte u dětských sester na novorozeneckém oddělení.


Dětské odborné ambulance

Souhlasím se vším