Aktuality

Aktuality

Aktuality
3. 11. 2020 | milerova | 41493× přečteno

Nejnovější informace, zajímavosti a tipy z Mulačovy nemocnice

700. miminko roku 2020

Již 700. miminko roku 2020 nám v Mulačově nemocnici rozsvítilo studené podzimní dny zastíněné koronavirem. Na konci měsíce října přivedli na svět naši porodníci již 700. děťátko. Holčička Natálka se narodila mamince Kateřině dne 31. 10. 2020 ve 12,10 hodin a má se čile k světu. Přejeme jim a celé jejich rodině hlavně pevné zdraví!

Těšíme se i na další maminky a jejich miminka, které se rozhodnou rodit v naší porodnici. 

 


600. miminko roku 2020

I přes nepříznivou epidemilogickou situaci se v naší porodnici dál rodí krásná a zdravá miminka. A tak můžeme na světě přivítat i letošní již 600. miminko. Je jím chlapeček Adámek, který se narodil mamince Věrce na našich porodních sálech 18.9. 2020 v 11,00 hodin. Přejeme jim hodně zdraví a společné radosti! Těšíme se i na další maminky a jejich miminka, které se rozhodnou rodit v naší porodnici. 

 

 


Mimořádné opatření MZ ČR do odvolání

Více info o povinnosti nošení roušek v areálu nemocnice, zákazu návštěv a přítomnosti 3. osob u porodu najdete ZDE.


Setkání s budoucími rodičkami - záříjový termín

Pro budoucí maminky i tatínky pravidelně připravujeme termíny našich předporodních setkání, kde se dozvíte vše o těhotenství, porodu i péči o novorozence.

Záříjový termín - 16. 9. 2020 s ohledem na epidemiologickou situaci, zdraví a bezpečnost našich budoucích maminek však musí být bohužel zrušen.

Individuální dotazy Vám však po tuto dobu ráda zodpoví primářka novorozeneckého oddělení MUDr. Eva Dortová prostřednictvím e-mailu (e-mail: edortova@mulacovanemocnice.cz) a stejně tak i vedoucí lékař porodních sálů MUDr. Michal Kapoun (e-mail: mkapoun@mulacovanemocnice.cz).

O novém možném termínu vás budeme neprodleně informovat.

Rovněž nabízíme předporodní MAXI lekce pořádané našimi porodními asistentkami.  

Více informací je k dispozici na www.mulacovanemocnice.cz nebo e-mailu porodních asistentek predporodnikurz@mulacovanemocnice.cz.


500. miminko roku 2020

S potěšením vítáme na světě Amálku, která se narodila 6.8. 2020 jako pětisté miminko letošního roku v naší porodnici. Maminka Amálky u nás rodila již potřetí, děkujeme za Vaši důvěru. Na sestřičku doma čekají již dva bratříčkové, její budoucí ochránci. Přejeme všem hodně zdraví, ať Vám děti dělají samou radost!

Jsme potěšeni, že se na nás s důvěrou obracíte. A jsme připraveni pečovat i o další miminka a jejich maminky, které se rozhodly rodit v naší rodinné nemocnici.

Právě pro Vás budoucí maminky i tatínkové připravujeme další termín našich pravidelných setkání  -

vše o těhotenství, porodu i péči o novorozence, Vám rádi zodpovíme na našem neformálním setkání s vedením naší porodnice, za účasti primářky novorozeneckého oddělení MUDr. Evy Dortové a vedoucího lékaře porodních sálů MUDr. Michala Kapouna, které se uskuteční:

ve středu 16. září 2020 v 15:00 hod.

Porodní asistentka si pro vás, budoucí rodičky, přijde v 15.00 hod. na recepci Mulačovy nemocnice.

Bližší informace k setkání Vám rádi poskytneme na telefonu 377 677 182 nebo e – mailu: mkapoun@mulacovanemocnice.cz

Těšíme se na setkání s Vámi! Leták ke stažení září. Účast na setkání stále zatím bez registrace.

Rovněž nabízíme předporodní MAXI lekce pořádané našimi porodními asistentkami.  

Více informací je k dispozici na www.mulacovanemocnice.cz nebo e-mailu porodních asistentek predporodnikurz@mulacovanemocnice.cz


NOVĚ - Rozšíření péče - FYZIOTERAPIE!!!

Fyzioterapeutická intervence probíhá na pokojích Novorozeneckého oddělení Mulačovy nemocnice. Maminkám je prakticky ukázána a nacvičena manipulace s novorozencem. Také jsou poučeny v polohování a režimových opatřeních v domácím prostředí dítěte. Jsou instruovány o dovednostech novorozence a jeho povzbuzování k fyziologickém vývoji. V rámci dětské vývojové poradny v indikovaných případech probíhá kontrola psychomotorického vývoje a konzultace individuálních pohybových obtíží. Po kineziologickém vyšetření je stanoven rehabilitační program, rodiče jsou pravidelně kontrolováni ve cvičebním plánu.
 
 
 

400. miminko roku 2020

S radostí oznamujeme, že se v naší porodnici narodilo letos již 400. miminko. Maminkou je paní Lenka a holčička se jmenuje Sofie. Narodila se  23. 6. v 9,04 hod. a my jí i mamince přejeme všechno nejlepší a hlavně zdraví! 

UPOZORNĚNÍ!!!!

Dovolujeme si vás touto cestou informovat, že z důvodu nezbytných stavebních úprav a údržby Novorozeneckého oddělení Mulačovy nemocnice Plzeň, bude ve čtvrtek 23. července 2020 v 7,00 hodin ukončen příjem rodiček k porodu. Nově začneme přijímat rodičky v pondělí 3. srpna 2020 v 7, 00 hodin. Z technických důvodů tedy bude porodnice uzavřena na dobu 11 dnů.

Velice se omlouváme a těšíme se na další maminky a jejich miminka, které se rozhodnou rodit v naší porodnici.


Setkaní těhotných s vedením porodnice - pokračujeme!

Naše nemocnice pořádá setkání těhotných žen s vedením naší nově zrekonstruované a moderní porodnice. Jednou měsíčně, vždy od 15:00 za účasti vedoucího lékaře porodního sálu MUDr. Michala Kapouna a primářky novorozeneckého oddělení MUDr. Evy Dortové. Vše, co Vás zajímá o těhotenství, porodu i péči o novorozence Vám rádi zodpovíme.

Děkujeme maminkám a tatínkům, kteří se přišli podívat v předchozích termínech. Byla to moc milá setkání. Po krátké pauze díky opatření v rámci covid-19 opět pokračujeme a těšíme se na vás!

Připravili jsme pro vás nové termíny setkání i na prázdniny, první termín je pro pro vás připraven na 8. července a druhý na 12. srpna 2020, tj. opět ve středu od 15:00 hodin.
Porodní asistentka si pro Vás, budoucí rodičky ale i tatínky, přijde v 15.00 hod. na recepci Mulačovy nemocnice.
Bližší informace k setkání Vám poskytneme na telefonu 377 677 182 nebo na e – mailu: mkapoun@mulacovanemocnice.cz.

Leták ke stažení červenec-srpen.

Účast na setkání stále zatím bez registrace.

Rovněž opět nabízíme předporodní MAXI lekce pořádané našimi porodními asistentkami.

Více informací ke konkrétním termínům MAXi lekcí žádejte na e-mailu porodních asistentek predporodnikurz@mulacovanemocnice.cz


300. miminko roku 2020

Provoz v naší porodnici se ani během pandémie nezastavil a tak můžeme na světě vítat letošní již 300.miminko.Je jím holčička Adélka, která se narodila mamince Nikole na našich porodních sálech 17.5. 2020 v 11,08 hodin. Přejeme jim hodně zdraví a společné radosti! Těšíme se i na další maminky a jejich miminka, které se rozhodnou rodit v naší porodnici.

 


OTEC U PORODU OPĚT POVOLEN!!! 

Na základě rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví jsme se rozhodli s okamžitou platností umožnit opět účast třetích osob u porodu i v Mulačově nemocnici, a to za dodržení několika podmínek vyplývajících z Mimořádného opatření nařízeného Ministerstvem zdravotnictví a rozhodnutí vedení Mulačovy nemocnice:

 • třetí osobou je druhý rodič dítěte nebo osoba žijící s rodičkou ve společné domácnosti,
 • porod bude probíhat v samostatném porodním pokoji nebo boxu s vlastním sociálním zařízením,
 • pohyb třetí osoby bude omezen na porodní pokoj, aby byl zamezen kontakt třetí osoby s ostatními rodičkami,
 • třetí osoba se podrobí měření teploty před vstupem do porodního pokoje nebo boxu,
 • třetí osoba má tělesnou teplotou nedosahující 37,0 °C a zároveň nemá příznaky onemocnění COVID-19,
 • třetí osoba používá chirurgickou roušku jako minimální ochranu dýchacích cest (používání improvizovaných nebo látkových roušek nepostačuje)
 • doba přítomnosti třetí osoby je omezená na tuto dobu:
  1. aktivní část porodu (doba těsně 2-3 hodiny před vlastním porozením dítěte, včetně samotného porodu dítěte) tzn. třetí osoba je na telefonu a na základě výzvy ze strany našich porodních asistentek je přizvána k přítomnosti, a dále na dobu poporodní (cca 1-2 hodiny po porození dítěte), bonding u zdravé matky i otce je v této době umožněn
 • třetí osoba musí před přítomností u porodu podepsat písemné prohlášení, že není v karanténě, že nebyla v kontaktu s Covid pozitivní osobou a že se cítí zdráva
 • vyhrazujeme si právo, v odůvodněných případech, s ohledem na provozní a epidemiologické podmínky našich porodních sálů, přítomnost 3. osoby omezit či vyloučit (byť to nepředpokládáme).

200. miminko roku 2020

Tento týden se v naší porodnici narodilo již 200. miminko letošního roku, 8.4. se narodil Adámek s porodní hmotností 3500g. Přejeme hodně zdraví chlapečkovi i mamince. A těšíme se na další maminky a jejich miminka, které se rozhodnou rodit v naší porodnici.

 

 


Poděkování

Velké poděkování od personálu z porodního sálu patří i panu Petrovi Koryťákovi a paní Petře Zemanové za bezplatné poskytnutí 3D ochranných štítů, stejně jako organizaci "Jen chtít nestačí" za brýle, desinfekci a další ochranné štíty.


Moc vám děkujeme, vážíme si vaší pomoci.  

 

Velké díky patří také všem dobrovolným švadlenkám, které nás nyní podpořily a ušily nám tolik potřebné roušky, jmenovitě pak: Stanislava Bejčková, Kamila a Alice Stehlíkovi, Marie Votípková, Marie Lachmanová, Ivana Jelenová, zaměstnankyně MŠ Čížkov pod vedením Věry Tomáškové, Lucka Kalabzová, Alena Česalová, Liońs Club Ladies, Kateřina Blumentritová, Michaela Šmídová a další. Šití v rámci ochrany týmu v době nouze se ujaly i naše kolegyně např. Jana Hyttnerová a i těm patří náš velký dík!
 

MOOOC děkujeme!  

 

 


Opatření Mulačovy nemocnice v souvislosti s COVID-19.

Vzhledem k aktuální situaci a dalšího vývoje pandemie s účinností od středy 18. března 2020 není již možná přítomnost doprovodné osoby u porodu.
Velice nás tato situace mrzí, chápeme vaše případné rozhořčení, ale bohužel je třeba chránit nejen matky a děti, ale i personál, který musí být připraven postarat se trvale o všechny rodičky i v nadcházejícím náročném období.
Věříme, že to pochopíte.

Od 19.3. 2020 Ministerstvo zdravotnictví zrušilo výjimku ze zákazu návštěv ve zdravotnických zařízeních pro otce, kteří chtějí být doprovodem u porodu. Do odvolání tak přítomnost otce u porodu bohužel není možná.

Upozornění pro těhotné - pravidelné setkání rodiček s vedením porodnice je bohužel vzhledem k aktuální situaci v souvislosti s pandemií do odvolání zrušeno. Až to bude možné, opět zveřejníme naplánované termíny.
Sledujte náš web i fce, budeme vás určitě hned informovat.


ZÁKAZ NÁVŠTĚV!

S ohledem na nepříznivou epidemiologickou situaci platí od 7. 3. 2020 do odvolání zákaz návštěv na všech odděleních naší nemocnice.

Tímto nařízením společně chráníme naše pacienty a Vám blízké osoby.
Děkujeme za pochopení.                                                           

6. 3. 2020 
Vedení Mulačovy nemocnice


100. miminko roku 2020 

Vítáme na světě Jakuba, který se narodil 13.2. 2020 jako sté miminko letošního roku v naší porodnici. Přejeme hodně zdraví chlapečkovi i jeho rodičům.

Děkujeme, že se na nás s důvěrou obracíte. A těšíme se i na další miminka a jejich rodiče, kteří se rozhodli rodit v naší rodinné nemocnici.


PRVNÍ MIMINKA ROKU 2020

Představujeme vám první miminka narozená v roce 2020 v Mulačově nemocnici 1. ledna 2020 hned těsně za sebou. Jako první světlo světa uviděla holčička Eliška ze Štěnovic v 10:24 hod. (na fotce s maminkou Zuzanou) a jako druhý Vašík z Plzně v 10:36 hod (na fotce bez maminky Michaely).

Přejeme jim i jejich rodinám do života hlavně pevné zdraví.

Děkujeme, že jste si vybrali právě naši porodnici. A těšíme se na všechny miminka a jejich rodiče, kteří se k nám chystají v letošním roce.


Statistika počtu porodů za rok 2019 v Mulačově nemocnici

V Mulačově nemocnici se za rok 2019 narodilo celkem 937 dětí, je to o 235 dětí více než minulý rok (2018), kdy bylo 702 dětí celkem. V roce 2017 to bylo 605 dětí. Jedná se o nejlepší výsledek za posledních 25 let, podobných čísel porodnice dosáhla naposledy v roce 1993.

Za významným nárůstem porodů je zcela jistě i nově zrekonstruovaná porodnice, která nyní nabízí mnohem diskrétnější zázemí rodičkám, včetně příjemného prostředí menší nemocnice rodinného typu. Rekonstrukce proběhla v první polovině roku 2018.

Posledním miminka loňského roku se narodila na Silvestra těsně za sebou v 11:01 a 11:10 hod., ale úplně poslední z nich byla holčička Sofinka, která se u nás narodila 31.12. 2019 v 11:10 hod.
První miminka se v roce 2020 v Mulačově nemocnici narodila dnes 1.1. 2020 opět hned těsně za sebou. Jako první světlo světa uviděla holčička Eliška ze Štěnovic v 10:24 hod. a Vašík z Plzně v 10:36 hod. A všichni se těší dobrému zdraví.

V souhrnných číslech a datech jsme pak v roce 2019 měli:

 • Narozeno celkem 937 dětí (z toho 3x dvojčata)
 • 490 chlapců 
 • 447 dívek
 • Nejčastější jména chlapců: Matyáš (26x), Jakub (26), Tomáš (19x)
 • Nejčastější jména dívek: Ema-Emma (25x), Natálie (20x), Anna (17x)
 • Neobvyklá jména chlapců: Jeremiáš, Thorben, Káleb, Markus, Mikeš, Nael, Tim, Santiágo, Fábio, Jonatán, Edgar, Ernest
 • Neobvyklá jména dívek: Rosana, Cyrilla, Gaia, Mia, Cassia, Collete, Maya, Meda, Frankie, Anisia, Malvína, Zoey
 • Miminko s nejnižší porodní váhou: chlapec Damián 1870g
 • Miminko s nejvyšší porodní váhou: dívka Dominika 4740g

Všem dětem u nás narozeným přejeme pevné zdraví a už nyní se těšíme na maminky, které se rozhodnou rodit v Mulačově nemocnici v roce 2020.


900. miminko roku 2019

S radostí vítáme na svět letos i devítisté miminko narozené na našich porodních sálech. Je jím chlapeček Ondřej, přišel na svět 16. 12. 2019. Přejeme hodně zdraví chlapečkovi i jeho mamince Andree a tatínkovi.

Děkujeme, že se na nás s důvěrou obracíte.
A těšíme se i na další miminka a jejich rodiče, kteří se rozhodli rodit v naší rodinné nemocnici.

 

 


800. miminko roku 2019

Je nám potěšením přivítat letos i osmisté miminko narozené na našich porodních sálech. Je jím chlapeček Martínek, přišel na svět 6. 11. 2019. Přejeme hodně zdraví chlapečkovi i jeho mamince Hance.

Děkujeme, že se na nás s důvěrou obracíte. A těšíme se i na další miminka a jejich rodiče, kteří se rozhodli rodit v naší rodinné nemocnici.

 

 


700. miminko roku 2019

 

Vítáme na světě Daniela, který se narodil 27.9. 2019 jako sedmisté miminko letošního roku v naší porodnici. Přejeme hodně zdraví chlapečkovi i jeho rodičům Evě a Jiřímu.

Děkujeme, že se na nás s důvěrou obracíte. A těšíme se i na další miminka a jejich rodiče, kteří se rozhodli rodit v naší rodinné nemocnici.

 

 


600. miminko roku 2019

Vítáme na světě Rozálii, která se narodila 18.8. 2019 jako šestisté miminko letošního roku v naší porodnici. Přejeme hodně zdraví nejen holčičce ale i mamince Barboře.

Děkujeme, že se na nás s důvěrou obracíte. A těšíme se i na další miminka a jejich rodiče, kteří se rozhodli rodit v naší rodinné nemocnici.

 

 


Vodoléčba po rekonstrukci opět v provozu

Nová vodoléčba slouží od 1. dubna 2019 pacientům Rehabilitačního oddělení v Mulačově nemocnici v Plzni. Rekonstrukce se dělala poprvé od roku 1958, kdy byla nemocnice dostavěná a zahájila svůj provoz. Pacienti tak mají v současnosti k dispozici celkem osm masážních van. K léčebné proceduře si nyní klienti mohou užít i hudbu nebo barevné osvětlení. „Práce trvaly zhruba tři měsíce, začaly letos 7. ledna. Zrekonstruovali jsme všechny inženýrské sítě – vodu, kanalizaci i elektrorozvody a rozloučili se s původním bazénem, který naposledy sloužil pacientům v roce 1998 a byl provozně mimořádně ekonomicky náročný. Naplnili jsme tak jeden ze slibů, který jsme si dali před pěti lety,“ řekl jednatel a ředitel Mulačovy nemocnice Ing. Jaroslav Zimmermann.

Přestavba byla poměrně náročná, protože bylo třeba změnit dispozice prostoru, předělat veškeré rozvody, podlahy, obklady a řadu dalších věcí. Při stavebních úpravách dělníci objevili starou výtahovou šachtu pro zásobování stravovacího provozu nemocnice nebo obrovskou dutou díru pod podlahou. „Byla zavezená sutí, která vznikla při rekonstrukčních pracích, a nad ní je silná vrstva betonu,“ uvedla architektka Alena Vochová z projekční kanceláře VPÚ DECO Plzeň a.s., která navrhla projektové řešení. Dodala, že se v nemocnici od nástupu nového vedení ze skupiny PRIVAMED udělalo ve prospěch pacientů a zaměstnanců Mulačovy nemocnice obrovské množství práce.

Interiérový design vodoléčby navrhl v přírodních tónech designer Pavel Jindra ze společnosti Engineering service Plzeň s.r.o., stavební práce pak provedla firma ZSE, s.r.o. „Se stavební úpravou se úspěšně poprali a patří jim za to velký dík. Ten náleží také předsedovi představenstva skupiny PRIVAMED, a.s., MUDr. Miroslavu Machovi, za podporu modernizace Mulačovy nemocnice a zajištění finančních prostředků na opravu, a rovněž paní primářce MUDr. Andree Hejzkové a celému jejímu týmu za odbornou pomoc při přípravě a realizaci prací,“ uvedl Ing. Jaroslav Zimmermann.   Personál Rehabilitačního oddělení pomáhal stavařům radami a doporučeními tak, aby vodoléčba vyhovovala co nejvíce potřebám našich pacientů i fyzioterapeutům. „Věřím, že naše nová vodoléčba bude fungovat k jejich plné spokojenosti a zdraví “ konstatovala prim. MUDr. Andrea Hejzková.

Více fotek ve fotogalerii na stránkách Oddělení rehabilitace


Novorozenecká poradna - NOVĚ!!!!

Od ledna 2019 je nově v provozu novorozenecká poradna paní prim. MUDr. Evy Dortové. Náplní této poradny je problematika novorozeneckého a kojeneckého věku, konzultace o psychomotorickém vývoji, eventuelně indikace k vývojové péči. Poradna je otevřena v úterý od 13-15 hodin pro pozvané pacienty.

 


Statistika počtu porodů za rok 2018 v Mulačově nemocnici

V Mulačově nemocnici se za rok 2018 narodilo celkem 702 dětí. V pořadí 700. miminkem roku 2018 v naší porodnici byl Dominik (viz. foto) a narodil se na Silvestra stejně jako poslední kluk v tomto roce, který se jmenuje Martínek a přišel na svět ve 22:22. První miminko v roce 2019 se v Mulačově nemocnici narodilo 1.1. 2019 v 9,30 hod., je to chlapeček z Plzně, jmenuje se Alois a doma ho čeká již sourozenec, tříletá sestřička Ema, Lojzíček se narodil s porodní váhou 4130 g.

V souhrnných číslech a datech jsme pak v roce 2018 měli:
Narozeno celkem 702 dětí (z toho 6x dvojčata) -  351 chlapců a 351 dívek
Nejčastější jména chlapců: Jan, Jakub, Václav, Dominik
Nejčastější jména dívek: Anna, Ema-Emma, Eliška, Sofie
Neobvyklá jména chlapců: Willibald, Sami, Brandon, Braien, Brian, Dion, Frenk, Ivelin, Ianis, Montes Neobvyklá jména dívek: Iara, Inna, Lina, Madlen, Mia, Mína, Malvína, Riva, Mavis, Narin, Ilish, Amy Rose Nejmenší: dívka Štěpánka 1730g, chlapec Vašík 1700g
Nejtěžší: dívka Lucinka 5030g, chlapec Petřík 4600g

Všem dětem u nás narozeným přejeme pevné zdraví a už nyní se těšíme na maminky a jejich děti, které se rozhodnou rodit v Mulačově nemocnici v roce 2019.