Aktuality

Aktuality

Aktuality
21. 3. 2019 | milerova | 17360× přečteno

Nejnovější informace, zajímavosti a tipy z Mulačovy nemocnice

Setkaní těhotných s vedením porodnice 

Naše nemocnice pořádá setkání těhotných žen s vedením naší nově zrekonstruované a moderní porodnice. Jednou měsíčně, vždy od 15:00 za účasti vedoucího lékaře porodního sálu MUDr. Michala Kapouna a primářky novorozeneckého oddělení MUDr. Evy Dortové. Vše, co Vás zajímá o těhotenství, porodu i péči o novorozence Vám rádi zodpovíme.

Děkujeme maminkám a tatínkům, kteří se přišli podívat v předchozích termínech. Byla to moc milá setkání. 

Připravili jsme pro vás nový termín setkání na rok 2019, těšíme se na vás 24.4. 2019, tj. ve středu od 15:00 hodin.

Porodní asistentka si pro Vás, budoucí rodičky ale i tatínky, přijde v 15.00 hod. na recepci Mulačovy nemocnice.
Bližší informace k setkání Vám poskytneme na telefonu 377 677 182 nebo na e – mailu: mkapoun@mulacovanemocnice.cz. Leták ke stažení DUBEN.

Účast na setkání stále zatím bez registrace.


100. miminko roku 2019

Vítáme na světě Tadeáška, který se narodil 13.2. 2019 jako sté miminko letošního roku v naší porodnici. Přejeme hodně zdraví chlapečkovi i mamince.

Děkujeme, že se s důvěrou obracíte na naši porodnici.


Statistika počtu porodů za rok 2018 v Mulačově nemocnici

V Mulačově nemocnici se za rok 2018 narodilo celkem 702 dětí. V pořadí 700. miminkem roku 2018 v naší porodnici byl Dominik (viz. foto) a narodil se na Silvestra stejně jako poslední kluk v tomto roce, který se jmenuje Martínek a přišel na svět ve 22:22. První miminko v roce 2019 se v Mulačově nemocnici narodilo 1.1. 2019 v 9,30 hod., je to chlapeček z Plzně, jmenuje se Alois a doma ho čeká již sourozenec, tříletá sestřička Ema, Lojzíček se narodil s porodní váhou 4130 g.

V souhrnných číslech a datech jsme pak v roce 2018 měli:
Narozeno celkem 702 dětí (z toho 6x dvojčata) -  351 chlapců a 351 dívek
Nejčastější jména chlapců: Jan, Jakub, Václav, Dominik
Nejčastější jména dívek: Anna, Ema-Emma, Eliška, Sofie
Neobvyklá jména chlapců: Willibald, Sami, Brandon, Braien, Brian, Dion, Frenk, Ivelin, Ianis, Montes Neobvyklá jména dívek: Iara, Inna, Lina, Madlen, Mia, Mína, Malvína, Riva, Mavis, Narin, Ilish, Amy Rose Nejmenší: dívka Štěpánka 1730g, chlapec Vašík 1700g
Nejtěžší: dívka Lucinka 5030g, chlapec Petřík 4600g

Všem dětem u nás narozeným přejeme pevné zdraví a už nyní se těšíme na maminky a jejich děti, které se rozhodnou rodit v Mulačově nemocnici v roce 2019.


Otevíráme novou lůžkovou část Gynekologicko-porodnického oddělení

V pátek 7.12. 2018  byla slavnostně uvedena do provozu nová lůžková část Gynekologicko-porodnického oddělení Mulačovy nemocnice v rámci právě dokončené střešní nástavby nemocnice. ,,Nové pokoje budou sloužit pacientkám gynekologicko-porodnického oddělení naší nemocnice,” sděluje úvodem ing. Jaroslav Zimmermann, ředitel a jednatel Mulačovy nemocnice. ,,V rámci projektu zde vzniklo 7 nových pacientských pokojů s vlastním sociálním zázemím o celkové kapacitě až 13 lůžek a naše nemocnice tak reaguje na zvýšený počet prováděných operačních zákroků a rovněž na zvýšený zájem rodiček, které oceňují komfortní zázemí nově zmodernizovaných porodních sálů, osobní přístup personálu a menší rodinné prostředí naší porodnice,” doplňuje Jaroslav Zimmermann. Nástavba byla zrealizována vlastním nákladem nemocnice v celkové výši 10 mil. Kč, v jejím rámci došlo rovněž i k významnému zlepšení požární bezpečnosti v celé nemocnici. Realizace trvala 6 měsíců a navazuje na dispoziční úpravy a modernizaci porodních sálů Mulačovy nemocnice, které proběhly v dubnu a květnu letošního roku.

Více fotek ve fotogalerii na stránkách Gynekologicko-porodnického oddělení.


600. miminko roku 2018

V polovině listopadu letošního roku se v naší nemocnici narodilo již 600. miminko. Holčička jménem Emma se narodila 16. 11. 2018 v příjemném prostředí nově zrekonstruované porodnice. Mamince moc gratulujeme a malé Emmě přejeme do života hlavně zdraví. Nové příjemné a moderní prostředí menší nemocnice rodinného typu je pohodovým zázemím, které maminky pro svůj porod vítají. Těšíme se i na na další maminky, které se rozhodly či teprve rozhodnou v naší porodnici porodit své miminko.
Pro všechny maminky připomínáme následující termíny setkání těhotných s vedením nemocnice před porodem. Přijďte za námi, rádi Vám zodpovíme všechny Vaše dotazy či nejasnosti, aby Váš porod proběhl v klidu a pohodě.
Děkujeme, že se s důvěrou obracíte na naši porodnici.


Zmodernizované porodní sály jsou opět v plném provozu! 

Právě v těchto dnech byla dokončena dispoziční úprava a modernizace porodních sálů Gynekologicko-porodnického oddělení Mulačovy nemocnice v Plzni. V kriticky krátké době 5-ti týdnů zde vznikly dva plně oddělené, samostatné porodní pokoje, které poskytnou komfortní zázemí rodičkám.

“Naše porodnice má nyní k dispozici dva prostorné a komfortní porodní pokoje s veškerým potřebným zázemím pro rodičku i novorozence.

Moderní vybavení pokojů poskytuje rodičkám maximální pohodlí, možnost předporodní relaxace a cvičení a umožňuje jim si vybrat i různé porodní polohy. Nově také chceme budoucím maminkám nabízet odběr pupečníkové krve s možností jejího budoucího využití k léčebným účelům. Jsme velice rádi, že jsme všechny práce stihli v takto krátkém realizačním termínu a těšíme na naše klientky a jejich miminka”, uvádí ing. Jaroslav Zimmermann, ředitel Mulačovy nemocnice.

Více fotek ve fotogalerii na stránkách Gynekologicko-porodnického oddělení.

Videa ze zrekonstruovaných porodních sálů 1, 2,


Výbor pro zdravotnictví a soc. věci ZPK zasedal v Mulačově nemocnici

V pondělí 5. 3. 2018 proběhlo výjezdní zasedání Výboru pro zdravotnicví a soc. věci Zastupitelstva Plzeňského kraje. Jednání se konalo v prostorách Mulačovy nemocnice. Po skončení řádného programu proběhla  prohlídka několika oddělení Mulačovy nemocnice. Této možnosti mimo jiných hostů využili i členka Rady Plzeňského kraje pro oblast zdravotnictví paní ing.Milena Stárková a předseda Výboru pan Pavel Vanka. 

 


Vyšetřování kritických srdečních vad u novorozenců

Od ledna letošního roku se Mulačova nemocnice připojila k iniciativě podporující včasný záchyt kritických vrozených vad u novorozenců. Po zakoupení monitoru vybaveného nejmodernější technologií a softwarem jsou všichni novorozenci, narození v Mulačově nemocnici, vyšetřeni před propuštěním do domácí péče. Nejedná se zatím v České republice o povinné skríningové vyšetření, ale je to významný bonus pro naše miminka.

Metoda je ověřena od první publikace tj. od roku 2009 (Granelli, 2009) u stovek tisíců dětí (Švédsko, USA, Anglie, Čína aj.). Každým rokem se zájem o metodu šíří a světová mapa se zaplňuje barvami dle zájmu nebo dokonce národních doporučení. Jedná se o metodu s vysokou senzitivitou i specifitou. Včasný záchyt kritické srdeční vady (CCHD) ještě před propuštěním vede k ochraně novorozenců, rodičů i personálu novorozeneckých oddělení. Může tak zamezit dramatickému zhoršení stavu i několik dnů po propuštění z porodnice. Pokud vada není odhalena, může se rozvinout srdeční selhání, které může pro dítě skončit i fatálně. Stejně tak je vyšetření vhodné při předčasném propuštění z porodnice. Tam je sice senzitivita menší, ale i tak jsou přece jenom děti i personál více chráněni. 

Vyšetření se provádí běžnou pulsní oximetrií podle schémat ve stáří 48 hodin.  Měření probíhá na pravé horní končetině a libovolné dolní končetině trvá asi 2-5 minut, je neinvazivní a nebolestivé.


Statistika počtu porodů za rok 2017 v Mulačově nemocnici

V Mulačově nemocnici se za rok 2017 narodilo celkem 605 dětí. Šestistým miminkem byla holčička Ema, narozená 28.12.2017 v 00:38 hod. z NEPOMUCKA (viz. foto). První miminko v roce 2018 se v Mulačově nemocnici narodilo 1.1. 2018 ve 3 hod 10 minut a jmenuje se Markétka (3400g/52cm).

V souhrnných číslech a datech jsme pak měli:

605 dětí - 301 chlapců, 304 dívek

nejtěžší miminko vážilo 4820g - jméno Vincent, nejlehčí miminko 2150g – Sabina

NEJČASTĚJŠÍ JMÉNA V ROCE 2017
KLUCI:  Jan, Adam, David, Matyáš       HOLKY: Viktorie, Eliška, Natálie

ATYPICKÁ JMÉNA V ROCE 2017
KLUCI: Kryšpín, Jeroným, Lev, Mikeš, Vincent     HOLKY: Ariana, Dea, Mia, Polina, Cecília 

Všem dětem u nás narozeným přejeme pevné zdraví a už nyní se těšíme na maminky a jejich děti, které se rozhodnou rodit v Mulačově nemcnici v roce 2018.


Mulačova nemocnice slaví výročí

Mulačova nemocnice letos v prosinci oslavila 25 let (1992 -2017 ). Nemocnice jako soukromé zařízení existuje od roku 1992, kdy navázala na tradici závodní nemocnice Škodových závodů. Více k historii ZDE.

 

   


Nová JIP v Mulačově nemocnici

Začátkem března byla slavnostně otevřena nová Multioborová JIP (Jednotka intenzivní péče) Mulačovy nemocnice v Plzni na Borech. Vznikla adaptací a úpravou prostor po bývalém oddělení dětské chirurgie. Nová JIPka disponuje celkem sedmi lůžky, z toho dvě jsou prostorově oddělitelná s možností zvláštního režimu. Součástí vybavení oddělení je komplexní monitoring životních funkcí pacienta a tři plicní ventilátory pro  pacienty s potřebou dechové podpory.
,,Náklady na adaptaci, úpravu a nové vybavení  prostor po bývalé dětské chirurgii činily celkem 3,6 mil. Kč a byly plně hrazeny z vlastních zdrojů skupiny Privamed.  Vybavení multioborové JIP disponuje nejmodernějšími polohovacími lůžky a novými přístroji splňujícími požadavky pro poskytování akutní a intenzivní péče,’’ uvádí Ing. Jaroslav Zimmermann, jednatel Mulačovy nemocnice.  
Adaptace a úpravy prostor po bývalé dětské chirurgii byly zahájeny v říjnu 2016 a uvedení do plného provozu proběhlo 6. 3. 2017.
V prostorách původního oddělení JIP Mulačovy nemocnice nyní vzniká nové oddělení NIP (Následné intenzivní péče), které je nyní ve 2.etapě své  realizace a bude zde po úplném dokončení celkem 10 lůžek s plným monitoringem životních funkcí pacienta včetně dispozice dechové podpory pacienta umělou plicní ventilací.


Statistika počtu porodů za rok 2016 v Mulačově nemocnici

V Mulačově nemocnici se za rok 2016 narodilo celkem 646 dětí, o 100 dětí více než rok před tím. Porodnice tak opět navyšuje počet porodů a získává si další přízeň rodiček, které vyhledávají její spíše rodinné prostředí a příjemný personál. Děkujeme vám za vaši přízeň, velice si toho vážíme.

V souhrnných číslech a datech jsme pak měli:
- 3 dvojčata v loňském roce
- 317 holčiček a 329 kluků
- nejčastější jména chlapců: Honzík, Vašík nebo Jakub
- nejčastější jména děvčat: Terezka, Viktorka, Anna nebo Emma/Ema
- méně častá jména pak u nás byly pro chlapce: Rufin, Serchio a pro děvčata: Annie, Aileen, Chloe, Inari, Noemi nebo Zora či Vivien.

První porod v letošním roce v Mulačově nemocnici však nebyl 1. 1. 2017, ale až krátce po jeho půlnoci tj. 2. 1. 2017 (0:15 minut). Prvním dítětem narozeným u nás je chlapeček Lukášek. Gratulujeme, ať je Lukášek zdravý a dělá rodičům jen a jen radost. Těšíme se i na vás, kdo chcete rodit v Mulačově nemocnici v letošním roce.


NIP nově od května 2016

Od května jsme pro vás otevřeli nové oddělení NIP. Oddělení Následné intenzivní péče (NIP) Mulačovy nemocnice Plzeň poskytuje dlouhodobou intenzivní péči o základní životní funkce u těch nemocných, u kterých došlo ke stabilizaci stavu po kritickém onemocnění, neobnovila se některá ze životních funkcí a nadále vyžadují podporu základních životních funkcí, nejčastěji pokračování umělé plicní ventilace.