Aktuality

Aktuality

Aktuality
12. 4. 2018 | milerova | 3939× přečteno

Nejnovější informace, zajímavosti a tipy z Mulačovy nemocnice

Setkaní těhotných s vedením porodnice - NOVĚ!

Naše nemocnice nově pořádá setkání těhotných žen s vedením porodnice. Jednou měsíčně, vždy od 15:30 hod. za účasti vedoucího lékaře porodního sálu MUDr. Michala Kapouna a primářky novorozeneckého oddělení MUDr. Evy Dortové.
Vše, co Vás zajímá o těhotenství, porodu i péči o novorozence Vám rádi zodpovíme.

Děkujeme maminkám a tatínkovi, kteří se přišli podívat v prvních třech termínech. Bylo to moc milé setkání. Těšíme se na Vás při pátém setkání a to již 2.5. 2018, opět ve středu. Porodní asistentka si pro Vás, budoucí rodičky ale i tatínky, přijde v 15.30 hod. na recepci Mulačovy nemocnice.
Bližší informace k setkání Vám poskytneme na telefonu 377 677 182 nebo na e – mailu: mkapoun@mulacovanemocnice.cz. Leták ke stažení ZDE.


Oznámení 

Vážené budoucí rodičky,
dovolujeme si Vás tímto informovat, že z důvodu nezbytných stavebních úprav a modernizace porodních sálů na Gynekologicko-porodnickém oddělení bude ve čtvrtek 12. dubna 2018 v 19,00 hod. ukončen příjem k porodům.
Předpokládané znovuotevření porodních sálů je plánováno v pondělí 21. května 2018 od 7,00 hodin.

Ve výše uvedeném období péči o Vás zajistí okolní porodnice (FN Plzeň, Stodská, Klatovská a Domažlická nemocnice.) V provozu zůstávají gynekologické lůžkové oddělení i operativa a gynekologické ambulance (od 7,00 do 15,30 hod.). Děkujeme za pochopení.


Výbor pro zdravotnictví a soc. věci ZPK zasedal v Mulačově nemocnici

V pondělí 5. 3. 2018 proběhlo výjezdní zasedání Výboru pro zdravotnicví a soc. věci Zastupitelstva Plzeňského kraje. Jednání se konalo v prostorách Mulačovy nemocnice. Po skončení řádného programu proběhla  prohlídka několika oddělení Mulačovy nemocnice. Této možnosti mimo jiných hostů využili i členka Rady Plzeňského kraje pro oblast zdravotnictví paní ing.Milena Stárková a předseda Výboru pan Pavel Vanka.

 


Letošní 100. narozené dítě v Mulačově nemocnici 

V tomto týdnu jsme se dočkali letos již 100. novorozence. Maxmilián se narodil v naší porodnici 26.2. 2018 v 9,37 hod. Přivítat ho přišla i jeho tříletá sestřička. Mamince i malému Maxmiliánovi přejeme hodně zdraví. 

 


Setkaní těhotných s vedením porodnice - NOVĚ!

Naše nemocnice nově pořádá setkání těhotných žen s vedením porodnice. Jednou měsíčně, vždy od 15:30 hod. za účasti vedoucího lékaře porodního sálu MUDr. Michala Kapouna a primářky novorozeneckého oddělení MUDr. Evy Dortové.
Vše, co Vás zajímá o těhotenství, porodu i péči o novorozence Vám rádi zodpovíme.

Děkujeme maminkám a tatínkovi, kteří se přišli podívat v prvních třech termínech. Bylo to moc milé setkání. Těšíme se na Vás při čtvrtém setkání a to již 21.3. 2018, opět ve středu. Porodní asistentka si pro Vás, budoucí rodičky ale i tatínky, přijde v 15.30 hod. na recepci Mulačovy nemocnice.
Bližší informace k setkání Vám poskytneme na telefonu 377 677 182 nebo na e – mailu: mkapoun@mulacovanemocnice.cz. Leták ke stažení ZDE.


Vyšetřování kritických srdečních vad u novorozenců

Od ledna letošního roku se Mulačova nemocnice připojila k iniciativě podporující včasný záchyt kritických vrozených vad u novorozenců. Po zakoupení monitoru vybaveného nejmodernější technologií a softwarem jsou všichni novorozenci, narození v Mulačově nemocnici, vyšetřeni před propuštěním do domácí péče. Nejedná se zatím v České republice o povinné skríningové vyšetření, ale je to významný bonus pro naše miminka.

Metoda je ověřena od první publikace tj. od roku 2009 (Granelli, 2009) u stovek tisíců dětí (Švédsko, USA, Anglie, Čína aj.). Každým rokem se zájem o metodu šíří a světová mapa se zaplňuje barvami dle zájmu nebo dokonce národních doporučení. Jedná se o metodu s vysokou senzitivitou i specifitou. Včasný záchyt kritické srdeční vady (CCHD) ještě před propuštěním vede k ochraně novorozenců, rodičů i personálu novorozeneckých oddělení. Může tak zamezit dramatickému zhoršení stavu i několik dnů po propuštění z porodnice. Pokud vada není odhalena, může se rozvinout srdeční selhání, které může pro dítě skončit i fatálně. Stejně tak je vyšetření vhodné při předčasném propuštění z porodnice. Tam je sice senzitivita menší, ale i tak jsou přece jenom děti i personál více chráněni. 

Vyšetření se provádí běžnou pulsní oximetrií podle schémat ve stáří 48 hodin.  Měření probíhá na pravé horní končetině a libovolné dolní končetině trvá asi 2-5 minut, je neinvazivní a nebolestivé.


Statistika počtu porodů za rok 2017 v Mulačově nemocnici

V Mulačově nemocnici se za rok 2017 narodilo celkem 605 dětí. Šestistým miminkem byla holčička Ema, narozená 28.12.2017 v 00:38 hod. z NEPOMUCKA (viz. foto). První miminko v roce 2018 se v Mulačově nemocnici narodilo 1.1. 2018 ve 3 hod 10 minut a jmenuje se Markétka (3400g/52cm).

V souhrnných číslech a datech jsme pak měli:

605 dětí - 301 chlapců, 304 dívek

nejtěžší miminko vážilo 4820g - jméno Vincent, nejlehčí miminko 2150g – Sabina

NEJČASTĚJŠÍ JMÉNA V ROCE 2017
KLUCI:  Jan, Adam, David, Matyáš       HOLKY: Viktorie, Eliška, Natálie

ATYPICKÁ JMÉNA V ROCE 2017
KLUCI: Kryšpín, Jeroným, Lev, Mikeš, Vincent     HOLKY: Ariana, Dea, Mia, Polina, Cecília 

Všem dětem u nás narozeným přejeme pevné zdraví a už nyní se těšíme na maminky a jejich děti, které se rozhodnou rodit v Mulačově nemcnici v roce 2018.


Mulačova nemocnice slaví výročí

Mulačova nemocnice letos v prosinci oslavila 25 let (1992 -2017 ). Nemocnice jako soukromé zařízení existuje od roku 1992, kdy navázala na tradici závodní nemocnice Škodových závodů. Více k historii ZDE.

 

 

 


500. narozené dítě v Mulačově nemocnici 

 

V tomto týdnu jsme se dočkali letos již 500. novorozence narozeného v Mulačově nemocnici. Barborka se narodila v naší porodnici v úterý 24.10. 2017 ve 2.16 hod. Mamince i malé Barborce přejeme hodně zdraví a štěstí. 

  


Nová JIP v Mulačově nemocnici

Začátkem března byla slavnostně otevřena nová Multioborová JIP (Jednotka intenzivní péče) Mulačovy nemocnice v Plzni na Borech. Vznikla adaptací a úpravou prostor po bývalém oddělení dětské chirurgie. Nová JIPka disponuje celkem sedmi lůžky, z toho dvě jsou prostorově oddělitelná s možností zvláštního režimu. Součástí vybavení oddělení je komplexní monitoring životních funkcí pacienta a tři plicní ventilátory pro  pacienty s potřebou dechové podpory.
,,Náklady na adaptaci, úpravu a nové vybavení  prostor po bývalé dětské chirurgii činily celkem 3,6 mil. Kč a byly plně hrazeny z vlastních zdrojů skupiny Privamed.  Vybavení multioborové JIP disponuje nejmodernějšími polohovacími lůžky a novými přístroji splňujícími požadavky pro poskytování akutní a intenzivní péče,’’ uvádí Ing. Jaroslav Zimmermann, jednatel Mulačovy nemocnice.  
Adaptace a úpravy prostor po bývalé dětské chirurgii byly zahájeny v říjnu 2016 a uvedení do plného provozu proběhlo 6. 3. 2017.
V prostorách původního oddělení JIP Mulačovy nemocnice nyní vzniká nové oddělení NIP (Následné intenzivní péče), které je nyní ve 2.etapě své  realizace a bude zde po úplném dokončení celkem 10 lůžek s plným monitoringem životních funkcí pacienta včetně dispozice dechové podpory pacienta umělou plicní ventilací.


Statistika počtu porodů za rok 2016 v Mulačově nemocnici

V Mulačově nemocnici se za rok 2016 narodilo celkem 646 dětí, o 100 dětí více než rok před tím. Porodnice tak opět navyšuje počet porodů a získává si další přízeň rodiček, které vyhledávají její spíše rodinné prostředí a příjemný personál. Děkujeme vám za vaši přízeň, velice si toho vážíme.

V souhrnných číslech a datech jsme pak měli:
- 3 dvojčata v loňském roce
- 317 holčiček a 329 kluků
- nejčastější jména chlapců: Honzík, Vašík nebo Jakub
- nejčastější jména děvčat: Terezka, Viktorka, Anna nebo Emma/Ema
- méně častá jména pak u nás byly pro chlapce: Rufin, Serchio a pro děvčata: Annie, Aileen, Chloe, Inari, Noemi nebo Zora či Vivien.

První porod v letošním roce v Mulačově nemocnici však nebyl 1. 1. 2017, ale až krátce po jeho půlnoci tj. 2. 1. 2017 (0:15 minut). Prvním dítětem narozeným u nás je chlapeček Lukášek. Gratulujeme, ať je Lukášek zdravý a dělá rodičům jen a jen radost. Těšíme se i na vás, kdo chcete rodit v Mulačově nemocnici v letošním roce.


NIP nově od května 2016

Od května jsme pro vás otevřeli nové oddělení NIP. Oddělení Následné intenzivní péče (NIP) Mulačovy nemocnice Plzeň poskytuje dlouhodobou intenzivní péči o základní životní funkce u těch nemocných, u kterých došlo ke stabilizaci stavu po kritickém onemocnění, neobnovila se některá ze životních funkcí a nadále vyžadují podporu základních životních funkcí, nejčastěji pokračování umělé plicní ventilace.