Aktuality

Aktuality

Aktuality
7. 4. 2021 | milerova | 47149× přečteno

Nejnovější informace, zajímavosti a tipy z Mulačovy nemocnice

200. miminko roku 2021

Každá radostná novina se v této době počítá a tak s radostí oznamujeme, že jsme přivítali na svět již 200. miminko v letošním roce a je jím chlapeček Filípek, který se narodil na Velký pátek tj. 2. dubna v 15,40 hod. Hodně zdraví jemu i celé rodině přejeme a těšíme se i na další miminka, které se u nás narodí.

Pro budoucí maminky připomínáme plánované on line setkání rodiček s vedením porodnice na 14.4.2021 v 15:00 prostřednictvím nově zřízeného profilu na instragramu, právě pro tyto účely.

Přijďte se s námi připravit na porod - ON LINE!
Naše nemocnice pořádá on line setkání těhotných žen s vedením naší nově zrekonstruované a moderní porodnice za účasti vedoucího lékaře porodního sálu MUDr. Michala Kapouna a primářky novorozeneckého oddělení MUDr. Evy Dortové. Vše, co Vás zajímá o těhotenství, porodu i péči o novorozence Vám rádi zodpovíme tentokrát on line - přes stream na našem novém instagramovém účtu Porodnice_Mulacovy_nemocnice. Více info viz. náš facebookový profil.


100. miminko roku 2021

Do ledového království posledních krásných zimních dnů se jako 100. miminko narozené v Mulačově nemocnici v roce 2021 nenarodila Elza ani Anna, ale chlapeček Štepánek! Rodičům udělal svým příchodem na svět radost v neděli 14.2. na Valentýna v 11,25 hod. Přejeme hodně zdraví celé rodině!

A těšíme se na další miminka, která se chystají maminky porodit v naší nemocnici.

Zároveň přidáváme výzvu Plzeňského deníku pro všechny novopečené maminky, které stojí o zveřejnění fotografie svých miminek v novinách. Nyní kvůli opatření v rámci onemocnění covid nemohou redaktoři za maminkami na focení na oddělení a proto dávají k dispozici kontakty na redakci, na které stačí fotografii poslat s informacemi o miminku a fotka bude zveřejněna.

Bližší informace najdete ZDE.


První miminka roku 2021 

Na první miminko jsme si v Mulačově nemocnici museli počkat, narodilo se až v sobotu 2.1.2021 ve 12,52 hod. - holčička Lilien jako prvorozená svým rodičům z Plzně. Druhým byl pak chlapeček Zděněk, narozený 3.1.2021. Blahopřejeme!


Statistika porodů za rok 2020 v Mulačově nemocnici 


V roce 2020 se v Mulačově nemocnici v Plzni narodilo 838 dětí, z toho:

 • 436 chlapečků - nejčastější jméno pro chlapce bylo Matěj, Matyáš, Daniel
  (netradiční jména pak pro chlapce byla např. Anakin, Arian, Emir, Elio, Jacob, Lucius, Marko, Nazar, Mário, Mike, Valerián)

 • 402 holčiček - nejčastější jméno pro holčičku bylo Anna, Eliška, Ema, Emma
  (netradiční jména pak pro chlapce byla např. Ariana, Aurelie, Astrid, Carolin, Lia, Lorele, Nihan, Naděje, Selena, Ráchel, Theodora, Zoja)

V roce 2020 se v Mulačově nemocnici narodila 3x dvojčátka, stejně jako v roce 2019.
Nejlehčím miminkem byla Markétka - vážila 2120 g.
Nejtěžším miminkem byl Adam s váhou 5350 g.
Poslední miminko roku 2020 se narodilo 31.12. 2020 v 15,35 hod., byla to holčička Ema.
V roce 2019 se v Mulačově nemocnici pro srovnání narodilo 937 dětí. 


800. miminko roku 2020

Osmistým miminkem roku 2020, které mohl v letošním roce přivést na svět náš tým porodníků v Mulačově nemocnici, je holčička Nikol. Narodila se mamince Lucii dne 16. 12. 2020 ve 8,46 hodin. Hodně zdraví celé jejich rodině přejeme!

Těšíme se i na další maminky a jejich miminka, které se rozhodnou rodit v naší porodnici. A děkujeme vám za důvěru! 

 


NÁVŠTĚVY OTCŮ OPĚT POVOLENY

Více info  ZDE!


 

700. miminko roku 2020

Již 700. miminko roku 2020 nám v Mulačově nemocnici rozsvítilo studené podzimní dny zastíněné koronavirem. Na konci měsíce října přivedli na svět naši porodníci již 700. děťátko. Holčička Natálka se narodila mamince Kateřině dne 31. 10. 2020 ve 12,10 hodin a má se čile k světu. Přejeme jim a celé jejich rodině hlavně pevné zdraví!

Těšíme se i na další maminky a jejich miminka, které se rozhodnou rodit v naší porodnici. 

 


600. miminko roku 2020

I přes nepříznivou epidemilogickou situaci se v naší porodnici dál rodí krásná a zdravá miminka. A tak můžeme na světě přivítat i letošní již 600. miminko. Je jím chlapeček Adámek, který se narodil mamince Věrce na našich porodních sálech 18.9. 2020 v 11,00 hodin. Přejeme jim hodně zdraví a společné radosti! Těšíme se i na další maminky a jejich miminka, které se rozhodnou rodit v naší porodnici. 

 

 


Mimořádné opatření MZ ČR do odvolání

Více info o povinnosti nošení roušek v areálu nemocnice, zákazu návštěv a přítomnosti 3. osob u porodu najdete ZDE.


Setkání s budoucími rodičkami - záříjový termín

Pro budoucí maminky i tatínky pravidelně připravujeme termíny našich předporodních setkání, kde se dozvíte vše o těhotenství, porodu i péči o novorozence.

Záříjový termín - 16. 9. 2020 s ohledem na epidemiologickou situaci, zdraví a bezpečnost našich budoucích maminek však musí být bohužel zrušen.

Individuální dotazy Vám však po tuto dobu ráda zodpoví primářka novorozeneckého oddělení MUDr. Eva Dortová prostřednictvím e-mailu (e-mail: edortova@mulacovanemocnice.cz) a stejně tak i vedoucí lékař porodních sálů MUDr. Michal Kapoun (e-mail: mkapoun@mulacovanemocnice.cz).

O novém možném termínu vás budeme neprodleně informovat.

Rovněž nabízíme předporodní MAXI lekce pořádané našimi porodními asistentkami.  

Více informací je k dispozici na www.mulacovanemocnice.cz nebo e-mailu porodních asistentek predporodnikurz@mulacovanemocnice.cz.


500. miminko roku 2020

S potěšením vítáme na světě Amálku, která se narodila 6.8. 2020 jako pětisté miminko letošního roku v naší porodnici. Maminka Amálky u nás rodila již potřetí, děkujeme za Vaši důvěru. Na sestřičku doma čekají již dva bratříčkové, její budoucí ochránci. Přejeme všem hodně zdraví, ať Vám děti dělají samou radost!

Jsme potěšeni, že se na nás s důvěrou obracíte. A jsme připraveni pečovat i o další miminka a jejich maminky, které se rozhodly rodit v naší rodinné nemocnici.

Právě pro Vás budoucí maminky i tatínkové připravujeme další termín našich pravidelných setkání  -

vše o těhotenství, porodu i péči o novorozence, Vám rádi zodpovíme na našem neformálním setkání s vedením naší porodnice, za účasti primářky novorozeneckého oddělení MUDr. Evy Dortové a vedoucího lékaře porodních sálů MUDr. Michala Kapouna, které se uskuteční:

ve středu 16. září 2020 v 15:00 hod.

Porodní asistentka si pro vás, budoucí rodičky, přijde v 15.00 hod. na recepci Mulačovy nemocnice.

Bližší informace k setkání Vám rádi poskytneme na telefonu 377 677 182 nebo e – mailu: mkapoun@mulacovanemocnice.cz

Těšíme se na setkání s Vámi! Leták ke stažení září. Účast na setkání stále zatím bez registrace.

Rovněž nabízíme předporodní MAXI lekce pořádané našimi porodními asistentkami.  

Více informací je k dispozici na www.mulacovanemocnice.cz nebo e-mailu porodních asistentek predporodnikurz@mulacovanemocnice.cz


NOVĚ - Rozšíření péče - FYZIOTERAPIE!!!

Fyzioterapeutická intervence probíhá na pokojích Novorozeneckého oddělení Mulačovy nemocnice. Maminkám je prakticky ukázána a nacvičena manipulace s novorozencem. Také jsou poučeny v polohování a režimových opatřeních v domácím prostředí dítěte. Jsou instruovány o dovednostech novorozence a jeho povzbuzování k fyziologickém vývoji. V rámci dětské vývojové poradny v indikovaných případech probíhá kontrola psychomotorického vývoje a konzultace individuálních pohybových obtíží. Po kineziologickém vyšetření je stanoven rehabilitační program, rodiče jsou pravidelně kontrolováni ve cvičebním plánu.
 
 
 

Setkaní těhotných s vedením porodnice - pokračujeme!

Naše nemocnice pořádá setkání těhotných žen s vedením naší nově zrekonstruované a moderní porodnice. Jednou měsíčně, vždy od 15:00 za účasti vedoucího lékaře porodního sálu MUDr. Michala Kapouna a primářky novorozeneckého oddělení MUDr. Evy Dortové. Vše, co Vás zajímá o těhotenství, porodu i péči o novorozence Vám rádi zodpovíme.

Děkujeme maminkám a tatínkům, kteří se přišli podívat v předchozích termínech. Byla to moc milá setkání. Po krátké pauze díky opatření v rámci covid-19 opět pokračujeme a těšíme se na vás!

Připravili jsme pro vás nové termíny setkání i na prázdniny, první termín je pro pro vás připraven na 8. července a druhý na 12. srpna 2020, tj. opět ve středu od 15:00 hodin.
Porodní asistentka si pro Vás, budoucí rodičky ale i tatínky, přijde v 15.00 hod. na recepci Mulačovy nemocnice.
Bližší informace k setkání Vám poskytneme na telefonu 377 677 182 nebo na e – mailu: mkapoun@mulacovanemocnice.cz.

Leták ke stažení červenec-srpen.

Účast na setkání stále zatím bez registrace.

Rovněž opět nabízíme předporodní MAXI lekce pořádané našimi porodními asistentkami.

Více informací ke konkrétním termínům MAXi lekcí žádejte na e-mailu porodních asistentek predporodnikurz@mulacovanemocnice.cz


OTEC U PORODU OPĚT POVOLEN!!! 

Na základě rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví jsme se rozhodli s okamžitou platností umožnit opět účast třetích osob u porodu i v Mulačově nemocnici, a to za dodržení několika podmínek vyplývajících z Mimořádného opatření nařízeného Ministerstvem zdravotnictví a rozhodnutí vedení Mulačovy nemocnice:

 • třetí osobou je druhý rodič dítěte nebo osoba žijící s rodičkou ve společné domácnosti,
 • porod bude probíhat v samostatném porodním pokoji nebo boxu s vlastním sociálním zařízením,
 • pohyb třetí osoby bude omezen na porodní pokoj, aby byl zamezen kontakt třetí osoby s ostatními rodičkami,
 • třetí osoba se podrobí měření teploty před vstupem do porodního pokoje nebo boxu,
 • třetí osoba má tělesnou teplotou nedosahující 37,0 °C a zároveň nemá příznaky onemocnění COVID-19,
 • třetí osoba používá chirurgickou roušku jako minimální ochranu dýchacích cest (používání improvizovaných nebo látkových roušek nepostačuje)
 • doba přítomnosti třetí osoby je omezená na tuto dobu:
  1. aktivní část porodu (doba těsně 2-3 hodiny před vlastním porozením dítěte, včetně samotného porodu dítěte) tzn. třetí osoba je na telefonu a na základě výzvy ze strany našich porodních asistentek je přizvána k přítomnosti, a dále na dobu poporodní (cca 1-2 hodiny po porození dítěte), bonding u zdravé matky i otce je v této době umožněn
 • třetí osoba musí před přítomností u porodu podepsat písemné prohlášení, že není v karanténě, že nebyla v kontaktu s Covid pozitivní osobou a že se cítí zdráva
 • vyhrazujeme si právo, v odůvodněných případech, s ohledem na provozní a epidemiologické podmínky našich porodních sálů, přítomnost 3. osoby omezit či vyloučit (byť to nepředpokládáme). 

Vodoléčba po rekonstrukci

Nová vodoléčba slouží od 1. dubna 2019 pacientům Rehabilitačního oddělení v Mulačově nemocnici v Plzni. Rekonstrukce se dělala poprvé od roku 1958, kdy byla nemocnice dostavěná a zahájila svůj provoz. Pacienti tak mají v současnosti k dispozici celkem osm masážních van. K léčebné proceduře si nyní klienti mohou užít i hudbu nebo barevné osvětlení. „Práce trvaly zhruba tři měsíce, začaly letos 7. ledna. Zrekonstruovali jsme všechny inženýrské sítě – vodu, kanalizaci i elektrorozvody a rozloučili se s původním bazénem, který naposledy sloužil pacientům v roce 1998 a byl provozně mimořádně ekonomicky náročný. Naplnili jsme tak jeden ze slibů, který jsme si dali před pěti lety,“ řekl jednatel a ředitel Mulačovy nemocnice Ing. Jaroslav Zimmermann.

Přestavba byla poměrně náročná, protože bylo třeba změnit dispozice prostoru, předělat veškeré rozvody, podlahy, obklady a řadu dalších věcí. Při stavebních úpravách dělníci objevili starou výtahovou šachtu pro zásobování stravovacího provozu nemocnice nebo obrovskou dutou díru pod podlahou. „Byla zavezená sutí, která vznikla při rekonstrukčních pracích, a nad ní je silná vrstva betonu,“ uvedla architektka Alena Vochová z projekční kanceláře VPÚ DECO Plzeň a.s., která navrhla projektové řešení. Dodala, že se v nemocnici od nástupu nového vedení ze skupiny PRIVAMED udělalo ve prospěch pacientů a zaměstnanců Mulačovy nemocnice obrovské množství práce.

Interiérový design vodoléčby navrhl v přírodních tónech designer Pavel Jindra ze společnosti Engineering service Plzeň s.r.o., stavební práce pak provedla firma ZSE, s.r.o. „Se stavební úpravou se úspěšně poprali a patří jim za to velký dík. Ten náleží také předsedovi představenstva skupiny PRIVAMED, a.s., MUDr. Miroslavu Machovi, za podporu modernizace Mulačovy nemocnice a zajištění finančních prostředků na opravu, a rovněž paní primářce MUDr. Andree Hejzkové a celému jejímu týmu za odbornou pomoc při přípravě a realizaci prací,“ uvedl Ing. Jaroslav Zimmermann.   Personál Rehabilitačního oddělení pomáhal stavařům radami a doporučeními tak, aby vodoléčba vyhovovala co nejvíce potřebám našich pacientů i fyzioterapeutům. „Věřím, že naše nová vodoléčba bude fungovat k jejich plné spokojenosti a zdraví “ konstatovala prim. MUDr. Andrea Hejzková.

Více fotek ve fotogalerii na stránkách Oddělení rehabilitace


Novorozenecká poradna

Od ledna 2019 je nově v provozu novorozenecká poradna paní prim. MUDr. Evy Dortové. Náplní této poradny je problematika novorozeneckého a kojeneckého věku, konzultace o psychomotorickém vývoji, eventuelně indikace k vývojové péči. Poradna je otevřena v úterý od 13-15 hodin pro pozvané pacienty.