Aktuality

Aktuality

Aktuality
3. 8. 2020 | milerova | 37622× přečteno

Nejnovější informace, zajímavosti a tipy z Mulačovy nemocnice

 

NOVĚ - Rozšíření péče - FYZIOTERAPIE!!!

Fyzioterapeutická intervence probíhá na pokojích Novorozeneckého oddělení Mulačovy nemocnice. Maminkám je prakticky ukázána a nacvičena manipulace s novorozencem. Také jsou poučeny v polohování a režimových opatřeních v domácím prostředí dítěte. Jsou instruovány o dovednostech novorozence a jeho povzbuzování k fyziologickém vývoji. V rámci dětské vývojové poradny v indikovaných případech probíhá kontrola psychomotorického vývoje a konzultace individuálních pohybových obtíží. Po kineziologickém vyšetření je stanoven rehabilitační program, rodiče jsou pravidelně kontrolováni ve cvičebním plánu.
 
 
 
 
 

Mimořádné opatření MZ ČR s účinností od 1. 7. 2020 do odvolání

Více info o povinnosti nošení roušek v areálu nemocnice, možnosti návštěv a přítomnosti 3. osob u porodu najdete ZDE.


400. miminko roku 2020

S radostí oznamujeme, že se v naší porodnici narodilo letos již 400. miminko. Maminkou je paní Lenka a holčička se jmenuje Sofie. Narodila se  23. 6. v 9,04 hod. a my jí i mamince přejeme všechno nejlepší a hlavně zdraví! 

UPOZORNĚNÍ!!!!

Dovolujeme si vás touto cestou informovat, že z důvodu nezbytných stavebních úprav a údržby Novorozeneckého oddělení Mulačovy nemocnice Plzeň, bude ve čtvrtek 23. července 2020 v 7,00 hodin ukončen příjem rodiček k porodu. Nově začneme přijímat rodičky v pondělí 3. srpna 2020 v 7, 00 hodin. Z technických důvodů tedy bude porodnice uzavřena na dobu 11 dnů.

Velice se omlouváme a těšíme se na další maminky a jejich miminka, které se rozhodnou rodit v naší porodnici.


Setkaní těhotných s vedením porodnice - pokračujeme!

Naše nemocnice pořádá setkání těhotných žen s vedením naší nově zrekonstruované a moderní porodnice. Jednou měsíčně, vždy od 15:00 za účasti vedoucího lékaře porodního sálu MUDr. Michala Kapouna a primářky novorozeneckého oddělení MUDr. Evy Dortové. Vše, co Vás zajímá o těhotenství, porodu i péči o novorozence Vám rádi zodpovíme.

Děkujeme maminkám a tatínkům, kteří se přišli podívat v předchozích termínech. Byla to moc milá setkání. Po krátké pauze díky opatření v rámci covid-19 opět pokračujeme a těšíme se na vás!

Připravili jsme pro vás nové termíny setkání i na prázdniny, první termín je pro pro vás připraven na 8. července a druhý na 12. srpna 2020, tj. opět ve středu od 15:00 hodin.
Porodní asistentka si pro Vás, budoucí rodičky ale i tatínky, přijde v 15.00 hod. na recepci Mulačovy nemocnice.
Bližší informace k setkání Vám poskytneme na telefonu 377 677 182 nebo na e – mailu: mkapoun@mulacovanemocnice.cz.

Leták ke stažení červenec-srpen.

Účast na setkání stále zatím bez registrace.

Rovněž opět nabízíme předporodní MAXI lekce pořádané našimi porodními asistentkami.

Více informací ke konkrétním termínům MAXi lekcí žádejte na e-mailu porodních asistentek predporodnikurz@mulacovanemocnice.cz


300. miminko roku 2020

Provoz v naší porodnici se ani během pandémie nezastavil a tak můžeme na světě vítat letošní již 300.miminko.Je jím holčička Adélka, která se narodila mamince Nikole na našich porodních sálech 17.5. 2020 v 11,08 hodin. Přejeme jim hodně zdraví a společné radosti! Těšíme se i na další maminky a jejich miminka, které se rozhodnou rodit v naší porodnici.

 


OTEC U PORODU OPĚT POVOLEN!!! 

Na základě rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví jsme se rozhodli s okamžitou platností umožnit opět účast třetích osob u porodu i v Mulačově nemocnici, a to za dodržení několika podmínek vyplývajících z Mimořádného opatření nařízeného Ministerstvem zdravotnictví a rozhodnutí vedení Mulačovy nemocnice:

 • třetí osobou je druhý rodič dítěte nebo osoba žijící s rodičkou ve společné domácnosti,
 • porod bude probíhat v samostatném porodním pokoji nebo boxu s vlastním sociálním zařízením,
 • pohyb třetí osoby bude omezen na porodní pokoj, aby byl zamezen kontakt třetí osoby s ostatními rodičkami,
 • třetí osoba se podrobí měření teploty před vstupem do porodního pokoje nebo boxu,
 • třetí osoba má tělesnou teplotou nedosahující 37,0 °C a zároveň nemá příznaky onemocnění COVID-19,
 • třetí osoba používá chirurgickou roušku jako minimální ochranu dýchacích cest (používání improvizovaných nebo látkových roušek nepostačuje)
 • doba přítomnosti třetí osoby je omezená na tuto dobu:
  1. aktivní část porodu (doba těsně 2-3 hodiny před vlastním porozením dítěte, včetně samotného porodu dítěte) tzn. třetí osoba je na telefonu a na základě výzvy ze strany našich porodních asistentek je přizvána k přítomnosti, a dále na dobu poporodní (cca 1-2 hodiny po porození dítěte), bonding u zdravé matky i otce je v této době umožněn
 • třetí osoba musí před přítomností u porodu podepsat písemné prohlášení, že není v karanténě, že nebyla v kontaktu s Covid pozitivní osobou a že se cítí zdráva
 • vyhrazujeme si právo, v odůvodněných případech, s ohledem na provozní a epidemiologické podmínky našich porodních sálů, přítomnost 3. osoby omezit či vyloučit (byť to nepředpokládáme).

200. miminko roku 2020

Tento týden se v naší porodnici narodilo již 200. miminko letošního roku, 8.4. se narodil Adámek s porodní hmotností 3500g. Přejeme hodně zdraví chlapečkovi i mamince. A těšíme se na další maminky a jejich miminka, které se rozhodnou rodit v naší porodnici.

 

 


Poděkování

Velké poděkování od personálu z porodního sálu patří i panu Petrovi Koryťákovi a paní Petře Zemanové za bezplatné poskytnutí 3D ochranných štítů, stejně jako organizaci "Jen chtít nestačí" za brýle, desinfekci a další ochranné štíty.


Moc vám děkujeme, vážíme si vaší pomoci.  

 

Velké díky patří také všem dobrovolným švadlenkám, které nás nyní podpořily a ušily nám tolik potřebné roušky, jmenovitě pak: Stanislava Bejčková, Kamila a Alice Stehlíkovi, Marie Votípková, Marie Lachmanová, Ivana Jelenová, zaměstnankyně MŠ Čížkov pod vedením Věry Tomáškové, Lucka Kalabzová, Alena Česalová, Liońs Club Ladies, Kateřina Blumentritová, Michaela Šmídová a další. Šití v rámci ochrany týmu v době nouze se ujaly i naše kolegyně např. Jana Hyttnerová a i těm patří náš velký dík!
 

MOOOC děkujeme!  

 

 


Opatření Mulačovy nemocnice v souvislosti s COVID-19.

Vzhledem k aktuální situaci a dalšího vývoje pandemie s účinností od středy 18. března 2020 není již možná přítomnost doprovodné osoby u porodu.
Velice nás tato situace mrzí, chápeme vaše případné rozhořčení, ale bohužel je třeba chránit nejen matky a děti, ale i personál, který musí být připraven postarat se trvale o všechny rodičky i v nadcházejícím náročném období.
Věříme, že to pochopíte.

Od 19.3. 2020 Ministerstvo zdravotnictví zrušilo výjimku ze zákazu návštěv ve zdravotnických zařízeních pro otce, kteří chtějí být doprovodem u porodu. Do odvolání tak přítomnost otce u porodu bohužel není možná.

Upozornění pro těhotné - pravidelné setkání rodiček s vedením porodnice je bohužel vzhledem k aktuální situaci v souvislosti s pandemií do odvolání zrušeno. Až to bude možné, opět zveřejníme naplánované termíny.
Sledujte náš web i fce, budeme vás určitě hned informovat.


ZÁKAZ NÁVŠTĚV!

S ohledem na nepříznivou epidemiologickou situaci platí od 7. 3. 2020 do odvolání zákaz návštěv na všech odděleních naší nemocnice.

Tímto nařízením společně chráníme naše pacienty a Vám blízké osoby.
Děkujeme za pochopení.                                                           

6. 3. 2020 
Vedení Mulačovy nemocnice


100. miminko roku 2020 

Vítáme na světě Jakuba, který se narodil 13.2. 2020 jako sté miminko letošního roku v naší porodnici. Přejeme hodně zdraví chlapečkovi i jeho rodičům.

Děkujeme, že se na nás s důvěrou obracíte. A těšíme se i na další miminka a jejich rodiče, kteří se rozhodli rodit v naší rodinné nemocnici.


PRVNÍ MIMINKA ROKU 2020

Představujeme vám první miminka narozená v roce 2020 v Mulačově nemocnici 1. ledna 2020 hned těsně za sebou. Jako první světlo světa uviděla holčička Eliška ze Štěnovic v 10:24 hod. (na fotce s maminkou Zuzanou) a jako druhý Vašík z Plzně v 10:36 hod (na fotce bez maminky Michaely).

Přejeme jim i jejich rodinám do života hlavně pevné zdraví.

Děkujeme, že jste si vybrali právě naši porodnici. A těšíme se na všechny miminka a jejich rodiče, kteří se k nám chystají v letošním roce.


Statistika počtu porodů za rok 2019 v Mulačově nemocnici

V Mulačově nemocnici se za rok 2019 narodilo celkem 937 dětí, je to o 235 dětí více než minulý rok (2018), kdy bylo 702 dětí celkem. V roce 2017 to bylo 605 dětí. Jedná se o nejlepší výsledek za posledních 25 let, podobných čísel porodnice dosáhla naposledy v roce 1993.

Za významným nárůstem porodů je zcela jistě i nově zrekonstruovaná porodnice, která nyní nabízí mnohem diskrétnější zázemí rodičkám, včetně příjemného prostředí menší nemocnice rodinného typu. Rekonstrukce proběhla v první polovině roku 2018.

Posledním miminka loňského roku se narodila na Silvestra těsně za sebou v 11:01 a 11:10 hod., ale úplně poslední z nich byla holčička Sofinka, která se u nás narodila 31.12. 2019 v 11:10 hod.
První miminka se v roce 2020 v Mulačově nemocnici narodila dnes 1.1. 2020 opět hned těsně za sebou. Jako první světlo světa uviděla holčička Eliška ze Štěnovic v 10:24 hod. a Vašík z Plzně v 10:36 hod. A všichni se těší dobrému zdraví.

V souhrnných číslech a datech jsme pak v roce 2019 měli:

 • Narozeno celkem 937 dětí (z toho 3x dvojčata)
 • 490 chlapců 
 • 447 dívek
 • Nejčastější jména chlapců: Matyáš (26x), Jakub (26), Tomáš (19x)
 • Nejčastější jména dívek: Ema-Emma (25x), Natálie (20x), Anna (17x)
 • Neobvyklá jména chlapců: Jeremiáš, Thorben, Káleb, Markus, Mikeš, Nael, Tim, Santiágo, Fábio, Jonatán, Edgar, Ernest
 • Neobvyklá jména dívek: Rosana, Cyrilla, Gaia, Mia, Cassia, Collete, Maya, Meda, Frankie, Anisia, Malvína, Zoey
 • Miminko s nejnižší porodní váhou: chlapec Damián 1870g
 • Miminko s nejvyšší porodní váhou: dívka Dominika 4740g

Všem dětem u nás narozeným přejeme pevné zdraví a už nyní se těšíme na maminky, které se rozhodnou rodit v Mulačově nemocnici v roce 2020.


900. miminko roku 2019

S radostí vítáme na svět letos i devítisté miminko narozené na našich porodních sálech. Je jím chlapeček Ondřej, přišel na svět 16. 12. 2019. Přejeme hodně zdraví chlapečkovi i jeho mamince Andree a tatínkovi.

Děkujeme, že se na nás s důvěrou obracíte.
A těšíme se i na další miminka a jejich rodiče, kteří se rozhodli rodit v naší rodinné nemocnici.

 

 


800. miminko roku 2019

Je nám potěšením přivítat letos i osmisté miminko narozené na našich porodních sálech. Je jím chlapeček Martínek, přišel na svět 6. 11. 2019. Přejeme hodně zdraví chlapečkovi i jeho mamince Hance.

Děkujeme, že se na nás s důvěrou obracíte. A těšíme se i na další miminka a jejich rodiče, kteří se rozhodli rodit v naší rodinné nemocnici.

 

 


700. miminko roku 2019

 

Vítáme na světě Daniela, který se narodil 27.9. 2019 jako sedmisté miminko letošního roku v naší porodnici. Přejeme hodně zdraví chlapečkovi i jeho rodičům Evě a Jiřímu.

Děkujeme, že se na nás s důvěrou obracíte. A těšíme se i na další miminka a jejich rodiče, kteří se rozhodli rodit v naší rodinné nemocnici.

 

 


600. miminko roku 2019

Vítáme na světě Rozálii, která se narodila 18.8. 2019 jako šestisté miminko letošního roku v naší porodnici. Přejeme hodně zdraví nejen holčičce ale i mamince Barboře.

Děkujeme, že se na nás s důvěrou obracíte. A těšíme se i na další miminka a jejich rodiče, kteří se rozhodli rodit v naší rodinné nemocnici.

 

 


Vodoléčba po rekonstrukci opět v provozu

Nová vodoléčba slouží od 1. dubna 2019 pacientům Rehabilitačního oddělení v Mulačově nemocnici v Plzni. Rekonstrukce se dělala poprvé od roku 1958, kdy byla nemocnice dostavěná a zahájila svůj provoz. Pacienti tak mají v současnosti k dispozici celkem osm masážních van. K léčebné proceduře si nyní klienti mohou užít i hudbu nebo barevné osvětlení. „Práce trvaly zhruba tři měsíce, začaly letos 7. ledna. Zrekonstruovali jsme všechny inženýrské sítě – vodu, kanalizaci i elektrorozvody a rozloučili se s původním bazénem, který naposledy sloužil pacientům v roce 1998 a byl provozně mimořádně ekonomicky náročný. Naplnili jsme tak jeden ze slibů, který jsme si dali před pěti lety,“ řekl jednatel a ředitel Mulačovy nemocnice Ing. Jaroslav Zimmermann.

Přestavba byla poměrně náročná, protože bylo třeba změnit dispozice prostoru, předělat veškeré rozvody, podlahy, obklady a řadu dalších věcí. Při stavebních úpravách dělníci objevili starou výtahovou šachtu pro zásobování stravovacího provozu nemocnice nebo obrovskou dutou díru pod podlahou. „Byla zavezená sutí, která vznikla při rekonstrukčních pracích, a nad ní je silná vrstva betonu,“ uvedla architektka Alena Vochová z projekční kanceláře VPÚ DECO Plzeň a.s., která navrhla projektové řešení. Dodala, že se v nemocnici od nástupu nového vedení ze skupiny PRIVAMED udělalo ve prospěch pacientů a zaměstnanců Mulačovy nemocnice obrovské množství práce.

Interiérový design vodoléčby navrhl v přírodních tónech designer Pavel Jindra ze společnosti Engineering service Plzeň s.r.o., stavební práce pak provedla firma ZSE, s.r.o. „Se stavební úpravou se úspěšně poprali a patří jim za to velký dík. Ten náleží také předsedovi představenstva skupiny PRIVAMED, a.s., MUDr. Miroslavu Machovi, za podporu modernizace Mulačovy nemocnice a zajištění finančních prostředků na opravu, a rovněž paní primářce MUDr. Andree Hejzkové a celému jejímu týmu za odbornou pomoc při přípravě a realizaci prací,“ uvedl Ing. Jaroslav Zimmermann.   Personál Rehabilitačního oddělení pomáhal stavařům radami a doporučeními tak, aby vodoléčba vyhovovala co nejvíce potřebám našich pacientů i fyzioterapeutům. „Věřím, že naše nová vodoléčba bude fungovat k jejich plné spokojenosti a zdraví “ konstatovala prim. MUDr. Andrea Hejzková.

Více fotek ve fotogalerii na stránkách Oddělení rehabilitace


Novorozenecká poradna - NOVĚ!!!!

Od ledna 2019 je nově v provozu novorozenecká poradna paní prim. MUDr. Evy Dortové. Náplní této poradny je problematika novorozeneckého a kojeneckého věku, konzultace o psychomotorickém vývoji, eventuelně indikace k vývojové péči. Poradna je otevřena v úterý od 13-15 hodin pro pozvané pacienty.

 


Statistika počtu porodů za rok 2018 v Mulačově nemocnici

V Mulačově nemocnici se za rok 2018 narodilo celkem 702 dětí. V pořadí 700. miminkem roku 2018 v naší porodnici byl Dominik (viz. foto) a narodil se na Silvestra stejně jako poslední kluk v tomto roce, který se jmenuje Martínek a přišel na svět ve 22:22. První miminko v roce 2019 se v Mulačově nemocnici narodilo 1.1. 2019 v 9,30 hod., je to chlapeček z Plzně, jmenuje se Alois a doma ho čeká již sourozenec, tříletá sestřička Ema, Lojzíček se narodil s porodní váhou 4130 g.

V souhrnných číslech a datech jsme pak v roce 2018 měli:
Narozeno celkem 702 dětí (z toho 6x dvojčata) -  351 chlapců a 351 dívek
Nejčastější jména chlapců: Jan, Jakub, Václav, Dominik
Nejčastější jména dívek: Anna, Ema-Emma, Eliška, Sofie
Neobvyklá jména chlapců: Willibald, Sami, Brandon, Braien, Brian, Dion, Frenk, Ivelin, Ianis, Montes Neobvyklá jména dívek: Iara, Inna, Lina, Madlen, Mia, Mína, Malvína, Riva, Mavis, Narin, Ilish, Amy Rose Nejmenší: dívka Štěpánka 1730g, chlapec Vašík 1700g
Nejtěžší: dívka Lucinka 5030g, chlapec Petřík 4600g

Všem dětem u nás narozeným přejeme pevné zdraví a už nyní se těšíme na maminky a jejich děti, které se rozhodnou rodit v Mulačově nemocnici v roce 2019.